ΣΤΙΒΟΣ

Δουβλίνο 2021: Μεγάλη εμπειρία για τους Έλληνες δρομείς- Καλά πλασαρίσματα στο ομαδικό

Η Μαρία Κάσσου είχε το καλύτερο πλασάρισμα από ελληνικής πλευράς στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου.

Το ζητούμενο στην ελληνική συμμετοχή σε αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου που διεξήχθη στο Δουβλίνο ήταν να αποκτήσουν εμπειρίες.

Οι Έλληνες αθλητές προσπάθησαν να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους και άλλοι κατάφεραν να έχουν καλά πλασαρίσματα και σε κάποιους δεν βγήκε ο αγώνας.

Πάντως, ήταν θετικό το γεγονός πως μετά από χρόνια η Ελλάδα ήταν και πάλι στο «χάρτη» μεγάλων διοργανώσεων στο cross country, όπως έγινε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου στην Ιρλανδία. Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η Μαρία Κάσσου είχε το καλύτερο πλασάρισμα από ελληνικής πλευράς. Η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ έτρεξε στην κούρσα 4χλμ. Κ20 και κάλυψε την απόσταση σε 14.23 καταλαμβάνοντας την 40η θέση. Στους άνδρες καλύτερος ήταν ο Μάριος Αναγνώστου που ήταν 46ος στην κούρσα 8χλμ. Κ23 τερματίζοντας σε 25.54.

Καλό πλασάρισμα στο ομαδικό είχε η εθνική ομάδα Κ23 Γυναικών με τις Δάφνη Λαβασά, Ισμήνη Παναγιωτοπούλου και Νικολέτα Κυνατίδου που πήρε την 9η θέση.