ΣΤΙΒΟΣ

Έκλεισε με 9 αθλητές η Β’ κατηγορία του Σχεδιασμού

Ένα μείγμα της παλιάς και της νέας γενιάς είναι η Β’ κατηγορία του Σχεδιασμού για την καινούρια σεζόν, που περιλαμβάνει 9 Έλληνες αθλητές.

Δύο είναι από τις «σημαίες» της Εθνικής Ομάδας, ο παγκόσμιος πρωταθλητής του επί κοντώ Κώστας Φιλιππίδης και ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης του τριπλούν Δημήτρης Τσιάμης.

Ο Φιλιππίδης, που ετοιμάζεται να γίνει πατέρας σε λίγες ημέρες, καθώς η σύζυγός του είναι στις μέρες της, μπήκε στην κατηγορία χάρη στο ράνκινγκ.

Ο κορυφαίας μας άλτης, ενώ απομένουν δύο εβδομάδες για να ολοκληρωθεί και τυπικά το ράνκινγκ της World Athletics, «κλείδωσε» την 25η θέση στον κόσμο, που τον βάζει βάση σχεδιασμού (θέσεις 16-30) στη Β’ κατηγορία.

Από την άλλη ο Δημήτρης Τσιάμης μπαίνει στη Β’ κατηγορία με την 7η θέση που πήρε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στο Τόρουν.

Από την εμφάνιση στο Τόρουν μπαίνει και η Κλαούντια- Ελένη Πόλακ που ήταν 5η στο επί κοντώ.

Τρεις αθλητές θα βρίσκονται στην κατηγορία από τις επιτυχίες τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Ταλίν. Πρόκειται για την «ασημένια» στο τριπλούν στη διοργάνωση Σπυριδούλα Καρύδη και τον «ασημένιο» στη σφυροβολία Χρήστο Φραντζεσκάκη και τον «χάλκινο» στη σφαιροβολία Οδυσσέα Μουζενίδη.

Τέλος, είναι και τρεις αθλητές που διακρίθηκαν στο Ευρωπαϊκό ή το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 που διεξήχθη σε Ταλίν και Ναϊρόμπι αντίστοιχα.

Είναι η Ελίνα Τζένγκο που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό στο Ευρωπαϊκό, ο Ορέστης Ντουσάκης που πήρε το ασημένιο μετάλλιο στη σφυροβολία στο Παγκόσμιο και η Έλλη- Ευτυχία Δεληγιάννη που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 800μ. στο Παγκόσμιο.

Ν’ αναφέρουμε ότι τα χρήματα που δίνονται στην κατηγορία είναι 600 ευρώ, μία απόφαση που είχε πάρει το προηγούμενο Δ.Σ. του ΣΕΓΑΣ λόγω της πανδημίας. Πρόθεση της νέας διοίκησης, σύμφωνα με πληροφορίες του Sportime, είναι να επανέλθουν τα χρήματα στα 750 ευρώ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έκλεισε με 9 αθλητές η Β’ κατηγορία του Σχεδιασμού», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.