ΣΤΙΒΟΣ

Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων: Χρυσός ο Φραντζεσκάκης, ασημένιος ο Μουζενίδης σε σφύρα και σφαίρα αντίστοιχα

Δύο ακόμα Έλληνες αγωνίστηκαν σήμερα στο Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων. Ο Φραντζεσκάκης όπου κέρδισε στην σφύρα και ο Μουζενίδης όπου ήταν 2ος στην σφαίρα. Την ανταγωνιστική του κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23 έδειξε σήμερα ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στη διάρκεια του Ευρωπαϊκού Κυπέλλο Ρίψεων στο Σπλιτ της Κροατίας. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη κατέκτησε το χρυσό...

Δύο ακόμα Έλληνες αγωνίστηκαν σήμερα στο Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων. Ο Φραντζεσκάκης όπου κέρδισε στην σφύρα και ο Μουζενίδης όπου ήταν 2ος στην σφαίρα.

Την ανταγωνιστική του κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23 έδειξε σήμερα ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στη διάρκεια του Ευρωπαϊκού Κυπέλλο Ρίψεων στο Σπλιτ της Κροατίας.

Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία Ανδρών Κ23 με βολή στα 75,10 μ., επίδοση που αποτελεί φετινό του ρεκόρ. Ο 21χρονος αθλητής ξεκίνησε τον αγώνα του με 71,46 μ., ήταν άκυρος στην δεύτερη, τέταρτη και έκτη του προσπάθεια, πέτυχε 72,85 μ. στην τρίτη και 75,10 μ. στην πέμπτη του βολή.

Ο “ασημένιος” πρωταθλητής Ευρώπη Κ20 του 2019 ήταν βελτιωμένος σε σχέση με τους αγώνες της σεζόν που είχαν προηγηθεί και παράλληλα έδειξε πως στο εγγύς μέλλον θα είναι σε θέση να απειλήσει το ατομικό του 76,78 μ., που σημείωσε πέρυσι το Σεπτέμβριο. Με αυτές τις επιδόσεις ο ανερχόμενος σφυροβόλος είναι σε θέση να διεκδικήσει τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 και παράλληλα να διατηρήσει θέση πρόκρισης στους τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μέσω του συστήματος κατάταξης. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής της κατηγορίας Κ20 Νταγουίντ Πιλάτ (Πολωνία) με 71,26 μ. και το χάλκινο ο Πορτογάλος Ρούμπεν Αντουνές με 71,05 μέτρα.

“Κυνηγάω το ολυμπιακό όριο, περίμενα πως σήμερα θα κατάφερνα να το πετύχω, οι συνθήκες ήταν καλές, όπως και ο κλωβός, ωστόσο η επίδοση δεν βγήκε. Θα συνεχίσω στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα κι έπειτα στο Φεστιβάλ ρίψεων στην Τρίπολη. Ο στόχος είναι να συμμετάσχω στους Ολυμπιακούς, ωστόσο βασικός στόχος είναι η διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23”, είπε μετά το τέλος του αγώνα ο Φραντζεσκάκης.

Αποτελέσματα

Από την πλευρά του, ο Έλληνας πρωταθλητής της σφαιροβολίας, Οδυσσέας Μουζενίδης, κατάφερε να κάνει την δεύτερη καλύτερη προσπάθεια συνολικά, στον αγώνα των ανδρών Κ23, κατακτώντας έτσι την δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων, που ολοκληρώνεται σήμερα, στην πόλη Σπλίτ της Κροατίας.

Ο έμπειρος αθλητής έστειλε τη σφαίρα στην τρίτη του βολή στα 19,81 μ., που είναι η δεύτερη επίδοση της καριέρας του, πίσω από το 19,92 μ., που πέτυχε πριν λίγες ημέρες στη Θεσσαλονίκη. Ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαριώβ, ο οποίος ως έφηβος έχει κατακτήσει μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, έχει ως στόχο της χρονιάς τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Μουζενίδη μετρήθηκαν στα 19,09 μ., και 19,35 μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Λευκορώσος Ντμίτρικ Κάρπουκ με 19,99 μ., ένας αθλητής που θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο Ευρωπαϊκό Κ23. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Ιλπερέν Καραχάν με 19,48 μέτρα.

“Είμαι πολύ ευχαριστημένος για το μετάλλιο, κυνήγησα μέχρι την τελευταία βολή να πάω μακρύτερα. Θέλω να διεκδικήσω μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 και θα κυνηγήσω και το ολυμπιακό όριο.
Η προετοιμασία στη διάρκεια της πανδημίας είναι δύσκολη. Τηρούμε τα μέτρα πιστά, προκειμένου να μην κολλήσουμε και χρειαστεί να μείνουμε καραντίνα 15 ημέρες και χάσουμε προπόνηση. Κάνουμε υπομονή, όπως όλοι”, είπε ο Μουζενίδης μετά την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων: Χρυσός ο Φραντζεσκάκης, ασημένιος ο Μουζενίδης σε σφύρα και σφαίρα αντίστοιχα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.