ΣΤΙΒΟΣ

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20: 4η η Δεληγιάννη, προκρίσεις Τζένγκο και Μπουζάκη

Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες που αγωνίστηκαν το Σάββατο στην 3η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20.

Ο απολογισμός ήταν πέντε συμμετοχές σε τελικούς, τρεις συμμετοχές που σταμάτησαν στα ημιτελικά και δύο προκρίσεις σε τελικούς και πέντε αποκλεισμοί.

Πιο συγκεκριμένα την καλύτερη εμφάνιση έκανε η Έλλη-Ευτυχία Δεληγιάννη που ήταν 4η στον τελικό στα 800μ. τερματίζοντας σε 2.04.11 σημειώνοντας πανελλήνιο ρεκόρ και χάνοντας στο… νήμα το μετάλλιο.

Οι ελπίδες για μετάλλιο πάντως στη διοργάνωση είναι «ζωντανές», καθώς η Ελίνα Τζένγκο στον προκριματικό του ακοντισμό με βολή στα 58,90μ. πέρασε με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση.

Στον τελικό προκρίθηκε και ο Κώστας Μπουζάκης στη δισκοβολία ρίχνοντας βολή στα 56,16μ. Αντίθετα στο ίδιο αγώνισμα, τόσο ο Κώστας Γεννίκης που με 54,71μ. ήταν 14ος, όσο και ο Δημήτρης Παυλίδης που με 50,14μ. ήταν 23ος αποκλείστηκαν.

Σε ότι αφορά τους τελικούς η Βασιλική Καλλιμογιάννη ολοκλήρωσε την εξαιρετική παρουσία της στους αγώνες καταλαμβάνοντας την 11η θέση στα 3.000μ. στιπλ με χρόνο 10.36.49.

Στα 10χλμ. βάδην ο Αλέξανδρος Μορτζάκης κατέλαβε την 13η θέση με χρόνο 44.20.21, επίδοση που είναι ατομικό του ρεκόρ, ενώ δεν τερμάτισε ο Ανδρέας Μπαχός.

Στον τελικό του επί κοντώ η Αναστασία Ρέτσα έμεινε χαμηλά και με 3,94μ. κατέλαβε την 10η θέση.

Στα ημιτελικά σταμάτησε ο… δρόμος της Πολυνίκης Εμμανουηλίδου στα 200μ., του Γιάννη Καριοφύλλη στο ίδιο αγώνισμα στους άνδρες και της Άννας Χατζηπουργάνη στα 400μ. εμπόδια. Η πρώτη τερμάτισε σε 24.13 (-0,4) και ολοκλήρωσε στην 15η θέση, ο δεύτερος τερμάτισε σε 21.61 (-2,0) και ήταν 13ος και η τρίτη με 59.00 κατετάγη 9η και για μία θέση έχασε το «εισιτήριο» για τον τελικό.

Τέλος, στον προκριματικό της σφαιροβολίας και οι τρεις ρίπτριες που αγωνίστηκαν δεν κατάφεραν περάσουν στον τελικό. Η Αναστασία Ντραγκομίροβα με 14,00μ. ήταν 13η και έχασε για μία θέση την είσοδό της στον τελικό, η Μαρία Σουγλάκου με 13,69μ. ήταν 19η και η Μαρία Ανδρεάδη με 13,20μ. ήταν 26η.

Φωτό: Action Foto / Mircea Rosca

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20: 4η η Δεληγιάννη, προκρίσεις Τζένγκο και Μπουζάκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.