ΣΤΙΒΟΣ

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Πρώτη δύναμη η Ιταλία

Η Ιταλία την Κυριακή το βράδυ έφθασε στην κατάκτηση του Euro2020 κερδίζοντας στον τελικό την Αγγλία στα πέναλτι με 3-2 στο Γουέμπλεϊ.

Η γειτονική χώρα την ίδια ημέρα με την κατάκτηση του Euro2020 είχε να λέει και για το μέλλον της στον στίβο, καθώς αναδείχθηκε σε πρώτη δύναμη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 που διεξήχθη στο Ταλίν.

Οι Ιταλοί αθλητές και αθλήτριες κατέκτησαν 13 μετάλλια στη διοργάνωση, από τα οποία 6 χρυσά, 5 ασημένια και 2 χάλκινα. Ακολούθησε η Γερμανία με 12 μετάλλια (6-4-2) και η Τσεχία με 5 μετάλλια (4-1-0). Από τις νίκες της τελευταίας ημέρας των αγώνων, ξεχώρισε του Ιταλού Αντρέα Νταλαβάλε στο τριπλούν με 17,05μ., αφήνοντας δεύτερο τον Γάλλο Έντζο Ολεμπάρ με 16,99μ., ενώ οι Ιταλοί πήραν τρία χρυσά μετάλλια σε δρομικά αγωνίσματα, στα 800μ. με τον Σιμόνε Μπαροντίνι με 1.46.20, με την Γκάια Σαμπατίνι στα 1.500μ. με 4.13.98, που έκαναν το 1-2, αφού δεύτερη ήταν η Μάρτα Ζενόνι σε 4.14.50 και στα 5.000μ. με την Νάντια Μπατοκλέτι με 15.37.4, σε ένα αγώνισμα που μετρήθηκε με ρολόι χειρός. Πάντως, και οι Γερμανοί είχαν καλή τελευταία ημέρα με τρία χρυσά μετάλλια. Με την ανδρική ομάδα σκυταλοδρομίας 4×100μ. με 38.70 που είναι ρεκόρ Ευρώπης Κ23 και την αντίστοιχη ομάδα των γυναικών που επικράτησε σε 43.05 πετυχαίνοντας ρεκόρ αγώνων. Τέλος, στο δέκαθλο κέρδισε ο Αντρέας Μπέχμαν με 8.142β.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Πρώτη δύναμη η Ιταλία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.