ΣΤΙΒΟΣ

Ευρωπαϊκό στίβου: Πέμπτη θέση για τον Ζήκο στα 60μ. (vids)

Ο Κώστας Ζήκος πήρε την 5η θέση στα 60μ. ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης

Η παρθενική παρουσία για τον Κώστα Ζήκο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, συνδυάστηκε με την 5η θέση στα 60μ. ανδρών με επίδοση 6.67.

Το ταξίδι για τον είκοσι ενός ετών σπρίντερ, μπορεί στο τέλος να μην έφερε ένα μετάλλιο, όμως η παρουσία του στη διοργάνωση της Γλασκώβης, ήταν απόλυτη επιτυχημένη, καθώς πέτυχε τον πρωταρχικό του στόχο, την παρουσία ανάμεσα στους οκτώ ταχύτερους ευρωπαίους σπρίντερ.

Ο Ζήκος ήταν ο πιο γρήγορος στον προκριματικό, 6.66, δημιουργώντας ελπίδες τελικού, κατέβηκε στα 6.64 στον ημιτελικό κι έπειτα από λίγη ώρα έτρεξε στον τελικό σε 6.67 για την 5η θέση, έχοντας την 4η καλύτερη αντίδραση στην εκκίνηση (0.155).

Ο Σλοβάκος, Γιαν Βόλκο είναι ο νέος πρωταθλητής Ευρώπης με 6.60, ανεβαίνοντας ένα σκαλοπάτι πιο πάνω στο βάθρο, καθώς ήταν 2ος πριν από δύο χρόνια στο Βελιγράδι.

Αντίθετα. ο Βρετανός, Ρίτσαρντ Κίτι όχι μόνο δεν κατάφερε να διατηρήσει τα πρωτεία στο αγώνισμα, αλλά έμεινε κι εκτός βάθρου (4ος με 6.66)

Η κατάταξη του τελικού: Βόλκο (Σλοβακία) 6.60, Μπαρνές (Τουρκία) 6.61, Φαν Γκόολ (Ολλανδία) 6.62, Κίτι (Μ. Βρετανία) 6.66, Ζήκος (Ελλάδα) 6.67, Γκολιτί (Γαλλία) 6.67, Εντομπρουν (Μ. Βρετανία) 6.67, Κραντζ (Γερμανία) 6.73.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ευρωπαϊκό στίβου: Πέμπτη θέση για τον Ζήκο στα 60μ. (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.