×

Τελευταία Νέα

Στίβος ΝΕΟ

Sportime BET

Media

Live Games•LIVE

ΠαραFootball

Editorial

Στοίχημα

Βαθμολογίες

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: Η Γερμανία φέρνει γούρι…


Κώστας Ευθυμιάδης

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: Η Γερμανία φέρνει γούρι…


Από τις προηγούμενες 23 διοργανώσεις, αν μπορούμε να μιλήσουμε για το πιο πετυχημένο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που είχαν τα ελληνικά χρώματα, αναμφίβολα ήταν αυτό του Μονάχου το 2002.

Η εθνική ομάδα κατάφερε εκείνη την εκπληκτική χρονιά, να φέρει τέσσερα χρυσά μετάλλια (Κεντέρης, Θάνου, Μανιάνι, Βόγγολη) και δύο χάλκινα (Κελεσίδου, Παπαδημητρίου), αριθμός που δεν έχουμε δει από τότε.

Και σήμερα (6/8) έφτασε η στιγμή που η διοργάνωση επιστρέφει στην Γερμανία, αλλά σε μια άλλη πόλη, το Βερολίνο, όπου η ελληνική αποστολή λογικά δεν θα φτάσει τα τέσσερα χρυσά, αλλά μπορεί να κυνηγήσει τουλάχιστον δύο, αν όχι παραπάνω…

Στην πιο πολυάριθμη αποστολή μετά το 2006 στο Γκέτεμποργκ (39 αθλητές τότε, 37 φέτος), η ελληνική ομάδα αποτελείται από αρκετά νέα πρόσωπα, αλλά και τις παλιές «καραβάνες» που θα διεκδικήσουν μετάλλια.

Στεφανίδη, Παπαχρήστου, Κυριακοπούλου, Φιλιππίδης και Τεντόγλου, έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να φύγουν με ένα μετάλλιο, χωρίς να αποκλείουμε κάποια έκπληξη από την Μπελιμπασάκη. Πίεση δεν υπάρχει στους αθλητές, κάτι που συμβαίνει μετά από πολύ καιρό και αυτό μπορεί να λειτουργήσει ευεργετικά.

Όλα βέβαια θα φανούν στην πράξη στην διοργάνωση όπου μετέχουν πάνω από 1.500 αθλητές (αριθμός ρεκόρ στην διοργάνωση), σε ένα στάδιο (Ολυμπιακό στάδιο Βερολίνου) όπου έχουν γραφτεί ιστορικές στιγμές από τον Τζέσε Όουενς το 1936 στους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά και τον Γιουσέιν Μπολτ το 2009 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα όπου έκανε τα δύο… απλησίαστα παγκόσμια ρεκόρ στα 100μ. και 200μ. μέτρα (9.58 και 19.19).

 

Τα ελληνικά μετάλλια στην ιστορία του Ευρωπαϊκού:

ΧΡΥΣΑ

Κατερίνα Στεφανίδη 2016 Αμστερνταμ επί κοντώ (4,81 μ.)

Περικλής Ιακωβάκης 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (48.46)

Όλγα Βασδέκη 1998 Βουδαπέστη Τριπλούν (14,55 μ.)

Αννα Βερούλη 1982 Αθήνα Ακοντισμός (70,02 μ.)

Κώστας Κεντέρης 2002 Μόναχο 200 μ. (19.85)

Κατερίνα Θάνου 2002 Μόναχο 100 μ. (11.10)

Μιρέλα Μανιάνι 2002 Μόναχο Ακοντισμός (67.47μ)

Κατερίνα Βόγγολη 2002 Μόναχο Δισκοβολία (64.31μ)

 

ΑΣΗΜΕΝΙΑ

Λούης Τσάτουμας 2014 Ζυρίχη μήκος (8,15 μ.)

Κατερίνα Στεφανίδη 2014  Ζυρίχη επί κοντώ (4,60 μ.)

Φανή Χαλκιά 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (54.02)

Πηγή Δεβετζή 2006 Γκέτεμποργκ Τριπλούν (15,05 μ.)

Χρήστος Παπανικολάου 1966 Βουδαπέστη Επί κοντώ (5,05 μ.)

 

ΧΑΛΚΙΝΑ

Βούλα Παπαχρήστου 2016 Αμστερνταμ τριπλούν (14,47 μ.)

Νικόλ Κυριακοπούλου 2012 Ελσίνκι Επί κοντώ (4,60 μ.)

Αλέξανδρος Παπαδημητρίου 2002 Μόναχο Σφυροβολία (80,21 μ.)

Αναστασία Κελεσίδου 2002 Μόναχο Δισκοβολία (63,92 μ.)

Κατερίνα Θάνου 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.87)

Χάρης Παπαδιάς 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.17)

Κώστας Κουκοδήμος 1994 Ελσίνκι Μήκος (8,01 μ.)

Σοφία Σακοράφα 1982 Αθήνα Ακοντισμός(67,04 μ.)

Βασίλης Παπαγεωργόπουλος 1971 Ελσίνκι 100 μ. (10.56)

Χρήστος Μάντικας 1934 Τορίνο 400μ εμπ. (54.9)

 

Η ελληνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου:

ΑΝΔΡΕΣ

100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)

Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Επι κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Μαραθώνιος: Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ), Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου), Παναγιώτης Καραϊσκος (ΠΓΣ)

20χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)

4Χ100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας, Κώστας Δουβαλίδης, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Πάνος Τριβυζάς, Μάκης Στεργιούλης (Παναξιακός)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)

400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ), Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας).

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)

Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)

Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)

Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)

Μαραθώνιος: Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας), Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Σόνια Τσεκίνη (ΦΣ Αργους Ορεστικού)

20χμλ. Βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ( Φωκιανός Καρδίτσας)

4X100 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη, Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής), Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου)

4Χ400 μ.:Μαρία Μπελιμπασάκη, Ειρήνη Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Αννα Βασιλείου, Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)

 

ΟΙ ΩΡΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Δευτέρα 6/8

17.05 Σφυροβολία (Α) Α’ γκρουπ Αναστασάκης

17.30 100 μ. (Α) προκρ. Νυφαντόπουλος

17.35 Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου

18.45 100 μ. (Γ) πρ. Σπανουδάκη

19.55 Σφαιροβολία (Α) πρ. β΄γκρουπ Εκτός σταδίου Σκαρβέλης

 

Τρίτη 7/8

Απόγευμα

20.05 Επί κοντώ (Γ) πρ. Στεφανίδη, Κυριακοπούλου, Πόλακ

 

Τετάρτη 8/8

Πρωί

11.10 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Πεσιρίδου

11.50 200 μ. (Α) πρ. Τσάκωνας, Τριβυζάς

12.05 Τριπλούν (Γ) πρ. Παπαχρήστου

12.30 400 μ. (Γ) πρ. Μπελιμπασάκη, Βασιλείου, Μουρτά

 

Πέμπτη 9/8

Πρωί

10.30 Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Αναγνωστοπούλου

11.30 Μήκος (Γ) πρ. Αλεξούλη

11.55 110 εμπ. (Α) πρ. Δουβαλίδης

12.00 Δισκοβολία (Γ) πρ. Β ΄γκρουπ Αναγνωστοπούλου

13.30 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Υφαντίδου

15.00 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Υφαντίδου

 

Απόγευμα

20.45 Υψος (Α) πρ. Μπανιώτης

 

Παρασκευή 10/8

Πρωί

11.00 Σφυροβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Σκαρβέλη

12.15 Επί κοντώ (Α) πρ. Φιλιππίδης

13.40 Τριπλούν (Α) πρ. Τσιάμης

14.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα

 

Σάββατο 11/8

Πρωί

10.05 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη

11.55 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ

 

Κυριακή 12/8

Πρωί

09.05 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός Πριβιλέτζιο, Ρεμπούλη, Τσεκίνη

11.00 Μαραθώνιος (Α) Τελικός Μαγγίνας, Καραίσκος, Γκελαούζος

Απόγευμα

20.20 4Χ100 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα

20.40 4Χ100 μ. (Α) πρ. Ελλάδα

 

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου:

Δευτέρα 6/8

17.05 Σφυροβολία (Α) Α’ γκρουπ Αναστασάκης

17.30 100 μ. (Α) προκρ. Νυφαντόπουλος

17.35 Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου

18.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.

18.30 Σφυροβολία (Α) Β’ γκρουπ

18.35 Σφαιροβολία (Α) πρ. α΄γκρουπ Εκτός σταδίου

18.45 100 μ. (Γ) πρ. Σπανουδάκη

19.55 Σφαιροβολία (Α) πρ. β΄γκρουπ Εκτός σταδίου Σκαρβέλης



Τελευταία Νέα