Με 27 αθλητές και αθλήτριες θα μετάσχει η Ελλάδα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, που θα γίνει το προσεχές Σαββατοκύριακο στην Κωνσταντινούπολη.

Με 27 αθλητές και αθλήτριες θα μετάσχει η Ελλάδα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, που θα γίνει το προσεχές Σαββατοκύριακο στην Κωνσταντινούπολη.

Με 28 αθλητές και αθλήτριες θα μετάσχει η Ελλάδα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, που θα γίνει το προσεχές Σαββατοκύριακο στην Κωνσταντινούπολη.

Η χώρας μα θα εκπροσωπηθεί με μια αρκετά δυνατή ομάδα, με τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριες να κυνηγούν να διεκδικήσουν καλά πλασαρίσματα. Η ομοσπονδία επέλεξε να δώσει αγωνιστικές ευκαιρίες τόσο σε αθλητές και αθλήτριες που έχουν ήδη το όριο για τις μεγάλες διοργανώσεις της κατηγορίας και ήθελαν να κάνουν έναν επιπλέον δυνατό αγώνα, αλλά και σε εκείνους και εκείνες που είτε είναι κοντά στις επιδόσεις πρόκρισης στις μεγάλες διοργανώσεις, είτε μέχρι σήμερα έχουν πραγματοποιήσει καλές παρουσίες στη σεζόν.

Η ομάδα μας θα ταξιδέψει για την Τουρκία την Παρασκευή και θα επιστρέψει την Δευτέρα. Οι αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας έχουν αφήσει μέχρι σήμερα εξαιρετικά δείγματα και αναμένεται στο υπόλοιπο της σεζόν – και καθώς πλησιάζουμε στις διοργανώσεις στόχους – να έχουν ακόμη μεγαλύτερη εξέλιξη.

Άνδρες
100 μ. και 200 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος (ΓΣ Άθλος Κερατσινίου)
400 μ.: Κώστας Κάπουλας (ΓΕ Αγρινίου)
1.500 μ.: Πέτρος Παπαϊωάννου (ΠΓΣ), Γιώργος Παναγόπουλος (ΠΑΟ Θέρσιππος)
3.000 μ.: Παναγιώτης Πετρουλάκης (ΓΑΣ Ιλισσός)
5.000 μ. Νίκος Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου)
110 μ. εμπ.: Βασίλης Αρβανίτης (ΓΣ Έδεσσας)
400 μ. εμπ.: Χρήστος Γκάρας (ΓΣ Νίκη Βόλου)
3.000 μ. στιπλ: Ανδρέας Έλληνας (Ένωση Καζώνης Κάλυμνος 2000)
Ύψος: Γρηγόρης Χάσος (ΓΕ Φλώρινας)
Επί κοντώ: Σωτήρης Χήτας (Αμεινίας Μεσογείων)
Τριπλούν: Σπύρος Καραλής (ΟΣΦΠ)
Σφαιροβολία και Δισκοβολία: Κώστας Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες)
Σφυροβολία: Ορέστης Ντουσάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Θοδωρής Ζιώγας (ΓΑΣ Νιγρίτας)
10αθλο: Θανάσης Παρασκευάς (Πυγμή Ευόσμου)

Γυναίκες
100 μ. και 200 μ.: Ζωή Τραγουστή (Αίολος Μακεδονίας)
200 μ.: Μιχαέλα Μπλατσιώτη (Ερμής Σχηματαρίου)
400 μ.: Αναστασία Ράπτη (ΑΓΣΙ)
800 μ.: Έλλη- Ευτυχία Δεληγιάννη (ΣΑΚΑ)
1.500 μ.: Ελένη Ιωαννίδου (ΟΚΑ Βικέλας)
5.000 μ.: Ιωάννα Πασπαλιάρη (Πανιώνιος)
400 μ. εμπ.: Γεωργία Παραστρατίδου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
Επί κοντώ: Αναστασία Ρέτσα (Αμεινίας Μεσογείων), Ηρώ Βραδή (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Σφαιροβολία: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος)
Δισκοβολία: Δέσποινα Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος)

Ν’ αναφέρουμε ότι με την Εθνική ομάδα ήταν να μετάσχουν και άλλοι αθλητές, όμως δεν θ’ αγωνιστούν λόγω ότι ετοιμάζονται να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις.

Φωτογραφία: Η κούρσα στα 5.000μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (με το 225 ο Νίκος Σταμούλης)

Διαβαστε ΕΔΩ τα παντα για τον Στιβο