ΣΤΙΒΟΣ

Ίδια συνταγή για τον Ιάσονα Θανόπουλο και για μεγαλύτερες βολές τη νέα σεζόν

Ο Ιάσονας Θανόπουλος κατέκτησε φέτος το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Πάτρα.

Ο Ιάσονας Θανόπουλος έχει ξεκινήσει την προετοιμασία του ενόψει της νέας σεζόν, στοχεύοντας σε καλύτερες επιδόσεις στη δισκοβολία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μοιράζει τις προπονήσεις του μεταξύ του Αγίου Κοσμά, όπου κάνει βολές και του ΟΑΚΑ που κάνει βάρη.

«Η προετοιμασία πάει καλά. Δεν έχω αλλάξει κάτι, συνεχίζω με τον Δημήτρη Κουτσούκη και προετοιμαζόμαστε στον Άγιο Κοσμά και το ΟΑΚΑ. Υπάρχει φυσικά μια κούραση γιατί πρέπει να κάνω δύο δουλειές για να τα φέρω βόλτα. Το γεγονός ότι δουλεύω παράλληλα δεν είναι ότι καλύτερο για τον πρωταθλητισμό, αλλά δεν βγαίνει αλλιώς. Ο στόχος του χρόνου είναι να ρίξω πιο μακριά. Επίσης, θέλω να τελειώσω και τη σχολή μου στα ΤΕΦΑΑ. Αυτό που με νοιάζει είναι να ρίξω. Ως τώρα είμαι υγιής, μπορεί να μην είναι όλα ιδανικά, αλλά θα το παλέψω. Σε ό,τι αφορά διοργανώσεις, ίσως ένας εφικτός στόχος είναι η συμμετοχή στους Μεσογειακούς Αγώνες στο Οράν. Από εκεί και πέρα θεωρώ σημαντική την επιστροφή του Γιώργου Τρέμου, γιατί θα υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός στη δισκοβολία», δήλωσε στο Sportime ο 27χρονος ρίπτης.

Φέτος έκλεισε τη σεζόν με καλύτερη βολή στα 56,78μ. Αγωνίστηκε στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Χειμερινών Ρίψεων στο Σπλιτ, όπου ήταν 11ος με 53,46μ. Με την εθνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στο Κλουζ Ναπόκα με 53,27μ. κατέλαβε την 7η θέση. Τέλος, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Πάτρα με 55,72μ. Το ατομικό του ρεκόρ είναι 59,09μ. από το 2020.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ίδια συνταγή για τον Ιάσονα Θανόπουλο και για μεγαλύτερες βολές τη νέα σεζόν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.