ΣΤΙΒΟΣ

Μαραθώνιος «Μ. Αλέξανδρος»: Νικητής ο Παρμάκης

Πάνω από 20.000 δρομείς μετείχαν στις κούρσες της διοργάνωσης

Με τη συμμετοχή 20.000 δρομέων, πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη, ο διεθνής μαραθώνιος «Μ. Αλέξανδρος», όπου μεγάλος νικητής ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης.

Ο πρωταθλητής των αποστάσεων επικράτησε, τερματίζοντας σε χρόνο 2:33.21, κερδίζοντας για δεύτερη φορά την συγκεκριμένη κούρσα. Είχε κερδίσει και το 2017 και επανέλαβε σήμερα (14/4) τον θρίαμβό του. Δεύτερος ήταν ο Γιάννης Κρέκας με χρόνο 2:35:46 και τρίτος ο Γιάννης Ζαχαράτος με 2:36:43.

Στις γυναίκες, η Σόνια Τσεκίνι – Μπουδούρη κέρδισε και αυτή το 2017 και επανέλαβε σήμερα πως… κατέχει την διαδρομή. Έκανε χρόνο 2:48.13, πολύ μπροστά από την δεύτερη, Αγκνιέσκα Κούζικ, από την Πολωνία (3:05:06) και την 3η Πηνελόπη Δρακοπούλου (3:10:39).

Στην φετινή διοργάνωση μετείχαν δρομείς από 51 χώρες, ενώ στις μικρές κούρσες μετείχαν δρομείς από 9 εως 86 ετών! Ανάμεσα σ’ αυτούς, ο Ισπανός θρύλος. Σαντιάγκο Ίτος Ολιβέρα, που έχει τερματίσει 293 μαραθώνιους!

Στον αγώνα 10.000μ., νικητής αναδείχθηκε o Κώστας Γκελαούζος (30:04), ενώ πίσω του τερμάτισε ο Θεόδωρος Αναγνώστου (31:12) και ο Ιάσων Ιωαννίδης (31:35). Στις γυναίκες επικράτησε η Μιχαέλα Φιάσκα με 36:55.

Στα 5χλμ επικράτησαν ο Θεόδωρος Αναγνώστου με 15:30 στους άνδρες και η Ζωή Ανδρικοπούλου στις γυναίκες με 17:50.

Η φετινή κούρσα έγινε παρουσία ολυμπιονικών, όπως ο Ιωάννης Μελισσανίδης, η Αναστασία Κελεσίδου, η Πηγή Δεβετζή, καθώς και ο Άγγελος Χαριστέας κ.α.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαραθώνιος «Μ. Αλέξανδρος»: Νικητής ο Παρμάκης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.