ΣΤΙΒΟΣ

Μουζενίδης : Στην 7η θέση της σφαιροβολίας

Την 7η θέση στον τελικό της Σφαιροβολίας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 που διεξάγεται στο Γκέβλε της Σουηδίας κατέλαβε ο Οδυσσέας Μουζενίδης.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης στον τελικό της σφαιροβολίας, στη δεύτερη μέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την έβδομη θέση με μια βολή στα 18,99μ. και κοντά στο φετινό του ρεκόρ τα 19,18 μέτρα. Ο Μουζενίδης ξεκίνησε τον αγώνα του με 18,19μ., συνέχισε με 18,42 μ., 18,99 μ. έκανε δύο άκυρες βολές και στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια σημείωσε 17,99 μέτρα.

Το επίπεδο του τελικού ήταν αρκετά ψηλό με τον νικητή πριν δύο χρόνια στην Πολωνία, Κόνραντ Βουκοβιέτσκι να επικρατεί με 21,51 μ. και τον Ιταλό Λεονάρντο Φαμπρί να ακολουθεί με 20,50 μέτρα.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σουηδός Βίκτορ Πέτερσεν με 19,53 μέτρα.

Ο Μουζενίδης για πρώτη χρονιά αγωνίζεται στην συγκεκριμένη κατηγορία και έχει την ευκαιρία σε δύο χρόνια να διεκδικήσει μια ακόμη καλή παρουσία.

Οπως και να έχει ο χάλκινος πέρσι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 βρέθηκε γι’ ακόμη μια φορά στην ελίτ της Ευρώπης στο αγώνισμα του.

View this post on Instagram

King @konradbukowiecki! 21.51 and it’s GOLD for the defending champion

A post shared by European Athletics (@europeanathletics) on

Got somewhere to be, @konradbukowiecki? The reigning U23 champion only needed one 20.44m shot to qualify for Friday’s final 🌪️

🇩🇪 @juliaritter_shotput with a 17.32m throw in her first attempt to qualify for the final!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μουζενίδης : Στην 7η θέση της σφαιροβολίας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.