ΣΤΙΒΟΣ

Ο Αναγνώστου χαλαρή νίκη στο Lamia Night Run και ετοιμάζεται για το Δουβλίνο

Ο Μάριος Αναγνώστου ξεκίνησε την προετοιμασία του για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου στο Δουβλίνο με μια νίκη στο Lamia Night Run.

Για τον Έλληνα πρωταθλητή ήταν μια χαλαρή προπόνηση και ουσιαστικά πήγε μαζί την κούρσα για να βοηθήσει και τον συναθλητή του Παναγιώτη Οδατζίδη.

Ο Μάριος Αναγνώστου έκοψε πρώτος το νήμα στα 10χλμ. του παραδοσιακού αγώνα που γίνεται στη Λαμία σε γιορτινή ατμόσφαιρα με χρόνο 34.38, ενώ ακολούθησε ο Οδατζίδης σε 34.40.

«Ήταν μια γιορτινή βραδιά για την πόλη μας. Πήγαμε μαζί με τον συναθλητή του και έτρεξα για τη συμμετοχή στον αγώνα. Προετοιμάζομαι για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου», δηλώνει στο Sportime ο νεαρός πρωταθλητής για τη διοργάνωση που θα διεξαχθεί στις 12 Δεκεμβρίου στο Δουβλίνο. Όπως είχε γράψει το Sportime ο ΣΕΓΑΣ έχει σκοπό να στείλει πλήρης την Εθνική Ομάδα στους αγώνες.

«Αν πάνε όλα καλά στο πρόγραμμα είναι και η συμμετοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου στα τέλη Οκτωβρίου και από εκεί και πέρα αν αποφασίσει η ομοσπονδία να αγωνιστούμε και στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, τότε θα τρέξω και εκεί. Από εκεί και πέρα μέσα στα πλάνα μας με τον προπονητή του τη νέα σεζόν είναι και ο κλειστός, σας πέρασμα στα 1.500μ. και 3.000μ. Ο μεγάλος στόχος είναι το καλοκαίρι τα 10.000μ. και μια καλή επίδοση», κατέληξε ο αθλητής του Σάββα Κούμπουρα.

Ο Μάριος Αναγνώστου έκλεισε τη σεζόν με 29.38.39 στα 10.000μ. την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα, επίδοση που σημείωσε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Ταλίν, όπου είχε καταλάβει την 9η θέση. Επίσης, στα 5.000μ. με 14.06.94 στην ίδια διοργάνωση είχε πάρει την 12η θέση, που ήταν και η καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα για το 2021.

Μετείχε με την Εθνική Ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στο Κλουζ Ναπόκα.

Σε ό,τι αφορά το φετινό Lamia Night Run στα 3χλμ. ανδρών νικητής ήταν ο Αλέξανδρος Θυμιανόπουλος με 9.43 και στις γυναίκες η Βασιλική Τσετσέκα με 10.29, ενώ στα 10χλμ. γυναικών πρώτη ήταν η Νουλαματίνα σε 39.28.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Αναγνώστου χαλαρή νίκη στο Lamia Night Run και ετοιμάζεται για το Δουβλίνο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.