ΣΤΙΒΟΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020- Στίβος: Ο Χανσλ Πάρτσμεντ είχε τη… χάρη!

Ο Χανσλ Πάρτσμεντ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 110μ. εμπόδια στους τερματίζοντας σε 13.04, αφήνοντας δεύτερο τον Γκραντ Χόλογουεϊ.

Αποστολή Sportime στο Τόκιο: Τόλης Λελεκίδης

Ο Χόλογουεϊ ήταν το όνομα, αλλά ο Πάρτσμεντ είχε τελικά τη… χάρη και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου και τερμάτισε πρώτος. Έτσι, η Τζαμάικα διατήρησε τον ολυμπιακό της τίτλο, αλλά με άλλο αθλητή, αφού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο νικητής ήταν ο Ομάρ Μακλάουντ. Ο Αμερικανός Χόλογουεϊ στις 26 Ιουνίου στο Γιουτζίν είχε απειλήσει το παγκόσμιο ρεκόρ του συμπατριώτη του Άριες Μέριτ (12.80), τρέχοντας σε 12.81. Ήρθε στην Ιαπωνία για το χρυσό μετάλλιο και για την παγκόσμια επίδοση, αλλά θα φύγει με το ασημένιο μετάλλιο, αφού ήταν δεύτερος με 13.09. Σε ότι αφορά τον Πάρτσμεντ είναι το δεύτερο ολυμπιακό μετάλλιο, αφού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 στο Λονδίνο είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

Η Τζαμάικα θα έχει και δεύτερο στο βάθρο των νικητών, αφού τρίτος ήταν ο Ρόναλντ Λιβάι με 13.10.

Φωτογραφίες: Angelos Zymaras/ azsportsimages

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακοί Αγώνες 2020- Στίβος: Ο Χανσλ Πάρτσμεντ είχε τη… χάρη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.