ΣΤΙΒΟΣ

Όριο για ευρωπαϊκό ο Δημητράκης, χρυσό η Πόλακ στο βαλκανικό πρωτάθλημα

Ο Ανδρέας Δημητράκης θα πάρει μέρος στα 1.500μ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης

Τρία μετάλλια κι ένα όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης, επεφύλασσε για τα ελληνικά χρώματα το βαλκανικό πρωτάθλημα στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ανδρέας Δημητράκης κατάφερε να πετύχει το στόχο του και να πιάσει το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης στα 1.500 μέτρα, καθώς διένυσε την απόσταση σε 3.44.92 και κατέλαβε την 4η θέση.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου προσπάθησε να κυνηγήσει το όριο, όμως, δεν τα κατάφερε, αφού τερμάτισε σε 4.19.50.

Η Ελένη Πόλακ κατέκτησε το μοναδικό χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση, αφού αναδείχθηκε νικήτρια στο επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 4,40 μ., ενώ για δεύτερο διαδοχικό αγώνα δοκίμασε πάνω από τα 4,56 μέτρα.

Η Πόλακ θα κάνει τον επόμενο αγώνα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης.

Ο Δημήτρης Τσιάμης δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι έμεινε χαμηλά στα 16,16 μ., επίδοση μακριά από το στόχο του, που ήταν το 16,50 μ. όσο και το όριο για Γλασκώβη.

Ο Νίκος Σκαρβέλης μπορεί να έστελνε αρκετά μακριά την σφαίρα, ωστόσο οι περισσότερες από τις βολές του ήταν άκυρες αφού η σφαίρα κατέληγε δεξιά του τομέα.

Ο πρωταθλητή μας είχε καλύτερη προσπάθεια στα 19,72 μ. και κατέλαβε την δεύτερη θέση στον αγώνα.

Ο Σκαρβέλης την Κυριακή (17/2) θα αγωνιστεί μίτινγκ που θα γίνει στο ίδιο στάδιο με στόχο βολή πάνω από τα 20,15 μ., που θα τον στείλει στην Γλασκώβη. Στο ίδιο αγώνισμα ο Κυριάκος Ζώτος πέτυχε 19,11 μ.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος έκανε άκυρη εκκίνηση στον προκριματικό των 60 μ. και αποκλείστηκε, ενώ στην ίδια σειρά ο Μάκης Στεργιούλης τερμάτισε σε 6.88, ωστόσο δεν αγωνίστηκε στον τελικό καθώς ένιωσε μια σύσπαση στο δικέφαλο.

Καλή παρουσία πραγματοποίησε η Νικολέτα Κυνατίδου στα 800μ., όπου τερμάτισε στην 5η θέση με 2.10.71, επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό της 2.10.28. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, οι αθλητές μας κλείστηκαν με αποτέλεσμα να σκοντάψουν και να χάσουν τον ρυθμό τους.

Ο Χρήστος Κοτίστας τερμάτισε στην έκτη θέση με 1.50.18 και ο Χαράλαμπος Λαγός ακολούθησε πιο πίσω με 1.54.08.