ΣΤΙΒΟΣ

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20- Στίβος: Νέο παγκόσμιο ρεκόρ ο Ζόγια- 12.72 στα 110μ. εμπόδια!

Ο Σάσα Ζόγια βάλθηκε να τρελάνει τα χρονόμετρα στα 110μ. εμπόδια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, πετυχαίνοντας νέο παγκόσμιο ρεκόρ με 12.72!

Ο τρομερός Γάλλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του αγωνίσματος κατεβάζοντας και άλλο το ρεκόρ που είχε σημειώσει ο ίδιος μία ημέρα νωρίτερα, στον ημιτελικό με 12.93. Αυτή τη φορά ο 19χρονος το συνέτριψε και πέτυχε μια μεγάλη επίδοση με 12.72 (+1,0). Να θυμίσουμε ότι το ύψος είναι 99,0εκ., αλλά ο νεαρός έδειξε πως είναι για μεγάλα πράγματα στο αγώνισμα, καθώς είναι μόλις 19 ετών.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Τζαμαϊκανός Βασόν Βασκιάνα με 13.25 και το χάλκινο πήρε ο Πολωνός Γιακούμπ Σιμάνσκι με 13.43, με τους δύο αθλητές να πετυχαίνουν ατομικά ρεκόρ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20- Στίβος: Νέο παγκόσμιο ρεκόρ ο Ζόγια- 12.72 στα 110μ. εμπόδια!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.