ΣΤΙΒΟΣ

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20- Στίβος: Πάλεψαν για το βάθρο Κεσσίδη, Φιλιππίδου- Πρόκριση για Εμμανουηλίδου

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι δύο Ελληνίδες πρωταθλήτριες που μετείχαν στον τελικό της δισκοβολίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20.

Η Σοφία Κεσσίδη και η Αρετή Φιλιππίδου έδωσαν τη μάχη τους και πλασαρίστηκαν σε υψηλές θέσεις, δεν κατάφεραν όμως να ανεβούν στο βάθρο των νικητών.

Η Κεσσίδη με καλύτερη βολή στα 48,99μ. κατέλαβε την 4η θέση και η Φιλιππίδου με καλύτερη προσπάθεια στα 48,85μ. πήρε την 5η θέση. Δύο ρίπτριες που έδειξαν ότι έχουν μέλλον στο αγώνισμα. Είναι γεγονός πάντως πως με τις φετινές τους επιδόσεις θα μπορούσαν να διεκδικήσουν μετάλλια. Η Κεσσίδη ταξίδεψε στο Ναϊρόμπι με φετινό ατομικό ρεκόρ 52,29μ. και η Φιλιππίδου με 55,12μ.

Παρόλα αυτά έκαναν καλό αγώνα και οι βολές τους κατά σειρά στον απευθείας τελικό του αγωνίσματος ήταν: Κεσσίδη: 42,13μ., άκυρη, 47,71μ., 48,99μ., άκυρη, 45,00μ. Φιλιππίδου: Άκυρη, άκυρη, 48,84μ., άκυρη, άκυρη, 47,99μ.

Ν’ αναφέρουμε ότι ο τελικός ήταν προγραμματισμένος για την Πέμπτη και λόγω της καταιγίδας που έπεσε στο Ναϊρόμπι, οι διοργανωτές τον μετέφεραν για την Παρασκευή το πρωί.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα, που αγωνίζεται ως Ανεξάρτητη, Βιολέτα Ιγκνατίεβα με 57,84μ., το ασημένιο πήρε η Νοτιοαφρικανή Μίνε ντε Κλερκ με 53,50μ., η οποία σημείωσε ρεκόρ Αφρικής Κ20 και το χάλκινο πήρε η Λευκορωσίδα Αλίνα Νικιτσένκα με 51,47μ.

Στα ημιτελικά η Εμμανουηλίδου

Εξαιρετική ήταν για άλλη μια φορά τη φετινή σεζόν η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, η οποία έτρεξε στις προκριματικές σειρές στα 200μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Ναϊρόμπι.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετείχε στην 4η σειρά και τερμάτισε 3η με 23.87 (+0,4) και πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό, που θα γίνει το απόγευμα της Παρασκευής. Πέρασε με την 9η επίδοση και έδειξε πως μπορεί να κυνηγήσει και την πρόκριση στον τελικό.

Εκτός Χύτας, Καριοφύλλης και Γρανιτσιώτης

Αντίθετα δεν τα πήγαν καλά οι τρεις Έλληνες αθλητές που μετείχαν στο πρωινό πρόγραμμα της 3ης ημέρας των Αγώνων.

Ο Σωτήρης Χύτας, που αγωνίστηκε στον απευθείας τελικό του επί κοντώ, είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στο αρχικό ύψος που δοκίμασε στα 4,85μ. Μετείχαν 13 άλτες και ο τελικός ήταν προγραμματισμένος για την Πέμπτη και λόγω της καταιγίδας μεταφέρθηκε για την Παρασκευή το πρωί. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Λευκορώσος Ματβέι Βολκόφ με 5,45μ., το ασημένιο ο Φινλανδός Γιούχο Αλασάαρι με 5,35μ. και το χάλκινο ο Νοτιοαφρικανός Κάιλ Ραντεμέγιερ με 5,30μ.

Στις προκριματικές σειρές στα 200μ. έτρεξαν ο Γιάννης Καριοφύλλης και ο Γιάννης Γρανιτσιώτης, οι οποίοι δεν κατάφεραν να προκριθούν στα ημιτελικά.

Ο Καριοφύλλης έτρεξε στην 5η σειρά και ήταν 6ος με 21.44 (+0,2) και κατέλαβε την 27η θέση και ο Γρανιτσιώτης έτρεξε στην 1η σειρά και ήταν 7ος με 21.83 (-1,0) και κατέλαβε την 32η θέση.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20- Στίβος: Πάλεψαν για το βάθρο Κεσσίδη, Φιλιππίδου- Πρόκριση για Εμμανουηλίδου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.