ΣΤΙΒΟΣ

Πανελλήνιο 20χλμ βάδην: Κυριάρχησε η Φιλτισάκου!

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Ανδρών και Γυναικών διεξάγεται σήμερα στα Μέγαρα και παράλληλα οι αγώνες 10χλμ. βάδην και 5χλμ. βάδην για τις υπόλοιπες κατηγορίες. Τους αγώνες διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ με τη συνεργασία του Δήμου Μεγαρέων και μετείχαν σε αυτούς κορυφαία ονόματα του αγωνίσματος. Παρούσα στη διοργάνωση ήταν και η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα,...

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Ανδρών και Γυναικών διεξάγεται σήμερα στα Μέγαρα και παράλληλα οι αγώνες 10χλμ. βάδην και 5χλμ. βάδην για τις υπόλοιπες κατηγορίες.

Τους αγώνες διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ με τη συνεργασία του Δήμου Μεγαρέων και μετείχαν σε αυτούς κορυφαία ονόματα του αγωνίσματος. Παρούσα στη διοργάνωση ήταν και η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα, που μία ημέρα από την παρουσία της στη Θεσσαλονίκη βρέθηκε και στην περιοχή Βαρέα ώστε να δει από κοντά τους αθλητές και τις αθλήτριες του βάδην.

Σε τροχιά ολυμπιακού ορίου κινούνται για περίπου 15χλμ. η Κυριακή Φιλτισάκου, που σε έναν ακόμη αγώνα έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Η νεαρή αθλήτρια αναδείχθηκε νικήτρια στα 20χλμ. βάδην με 1 ώρα 32.40 και αγγίζοντας το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο πέτυχε στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Η αθλήτρια στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής επέλεξε να ακολουθήσει ρυθμό που θα της έδινε μια επίδοση κάτω από το 1.31.00, ωστόσο στα τελευταία 5χλμ. υποχώρησε επηρεασμένη κυρίως από την έντονη υγρασία που δημιούργησε προβλήματα στους περισσότερους από τους συμμετέχοντες. “Είχε πολύ υγρασία που την επηρέασε, γενικά έχει κάνει αρκετούς αγώνες κι έχει κουραστεί. Έχουμε μπροστά μας αρκετές προσκλήσεις, ωστόσο αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να επικεντρώσουμε την προσοχή μας σε έναν αγώνα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Είναι ο αγώνας της κατηγορίας της και στον οποίο θεωρώ πως μπορεί να διακριθεί”, είπε ο προπονητής της Ναπολέων Κεφαλόπουλος. Τη δεύτερη θέση στη σημερινή διοργάνωση με 1.33.20 κατέλαβε η πρωταθλήτρια του αγωνίσματος Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, που από τα πρώτα χιλιόμετρα ένιωσε μια μυϊκή ενόχληση στο στομάχι. “Από το πρωί ένιωθα πως έχω μια μυϊκή ενόχληση στο στομάχι, η οποία με επηρέασε και στη διάρκεια του αγώνα. Δεν το πίεσε, καθώς δεν υπήρχε λόγος, αν και πάντα η πρώτη θέση σε ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα αποτελεί μια πρόκληση. Θα συνεχίσω πιθανότητα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο βάδην”, είπε η Ντρισμπιώτη. Την τριάδα στο αγώνισμα συμπλήρωσε η Χριστίνα Παπαδοπούλου με 1.34.38, στη δεύτερη καλύτερη εμφάνιση της καριέρας της.

Η Όλγα Φιάσκα  ήταν δεύτερη στις Γυναίκες Κ23 πίσω από την Φιλτισάκου με 1.38.42 και τρίτη τερμάτισε η Μαρία Σεφεριάδη,  με 1.47.48, επίδοση που της δίνει την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Η νεαρή αθλήτρια, με διακρίσεις στην κατηγορία Κ18, είχε σταματήσει για περισσότερα από δύο χρόνια και επέλεξε να ξεκινήσει και πάλι την προπόνηση τον Δεκέμβριο του 2020 και γρήγορα κατάφερε να προσεγγίσει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Η Αναστασία Αντωνοπούλου, άφησε για λίγο τα 5χλμ. και πήρε θέση εκκίνησης στα 10χλμ. βάδην, προκειμένου να πετύχει το όριο πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 και τα κατάφερε. Η αθλήτρια του Ηλία Γκαραβέλα τερμάτισε σε 49.05 και έκλεισε μια θέση για τη διοργάνωση του Ταλίν. Η 17χρονη αθλήτρια πραγματοποίησε το πρώτο 10άρι της καριέρας της και έδειξε πως σύντομα θα μπορεί να κυνηγήσει καλύτερες επιδόσεις.

“Μετά την ακύρωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ18 στεναχωρήθηκα, ωστόσο δεν έχασα το κίνητρο μου και επικεντρώθηκα στη διοργάνωση της κατηγορίας Κ20. Θα πέσω απευθείας στα βαθιά, ωστόσο αυτό θα με βοηθήσει για τις δύο επόμενες χρονιές. Θα συνεχίσω την προπόνηση μου και ανάλογα με τις διοργανώσεις που θα γίνουν αναμένεται να κάνω κι άλλους αγώνες”, είπε η νεαρή αθλήτρια. Δεύτερη στα 10χλμ. βάδην ήταν η Χρυσάνθη Αρβανιτάτου,  με 53.36 και στην τρίτη η Ζαφειρία Παπαδημητρίου, με 54.19.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανελλήνιο 20χλμ βάδην: Κυριάρχησε η Φιλτισάκου!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.