ΣΤΙΒΟΣ

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα: Φοβερά ρεκόρ από τις Γναφάκη και Χατζηπουργάνη στα εμπόδια

Το απογευματινό πρόγραμμα της δεύτερης ημέρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ξεκίνησε στο Παμπελοποννησιακό στάδιο. Όπως αναμενόταν τα 400 μ. εμπ. γυναικών ήταν ένα από τα συναρπαστικότερα αγωνίσματα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η Δήμητρα Γναφάκη (Κύδων Χανίων), η Άννα Χατζηπουργάνη (Αρχέλαος Κατερίνης), αλλά και η Ολυμπία Καραγιάννη (ΑΕΚ) έκαναν πολύ καλή κούρσα. Η Γναφάκη με κάθε εμφάνιση της...

Το απογευματινό πρόγραμμα της δεύτερης ημέρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ξεκίνησε στο Παμπελοποννησιακό στάδιο.

Όπως αναμενόταν τα 400 μ. εμπ. γυναικών ήταν ένα από τα συναρπαστικότερα αγωνίσματα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η Δήμητρα Γναφάκη (Κύδων Χανίων), η Άννα Χατζηπουργάνη (Αρχέλαος Κατερίνης), αλλά και η Ολυμπία Καραγιάννη (ΑΕΚ) έκαναν πολύ καλή κούρσα.

Η Γναφάκη με κάθε εμφάνιση της επιβεβαιώνει την ανοδική της πορεία και δείχνει τη δουλειά που έκανε τον τελευταίο χρόνο, παρά τα όποια προβλήματα της δημιούργησε η καραντίνα.

Η αθλήτρια του Μιχάλη Μανουσάκη τερμάτισε σε 58.17 και βελτίωσε το 58.22, που είχε πετύχει φέτος, τέσσερα χρόνια από το προηγούμενο ατομικό της ρεκόρ.

Η Γναφάκη μετά το όγδοο εμπόδιο κατάφερε να αποσπαστεί από τις άλλες δύο αθλήτριες και να τερματίσει εύκολα στην πρώτη θέση.

Εξαιρετική για μία ακόμη φορά ήταν η Χατζηπουργάνη, που μέχρι και το έβδομο εμπόδιο καταδίωξε την Γναφάκη και τερμάτισε τελικά σε 59.01 για να βελτιώσει το πανελλήνιο ρεκόρ Κ18, το οποίο 59.17 και πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20.

Στην τρίτη θέση με 60.18 τερμάτισε η Καραγιάννη, ωστόσο κατατάσσεται  δεύτερη στην κατηγορία των Γυναικών – η 17χρονη Χατζηπουργάνη μετέχει μόνο στο πρωτάθλημα Κ23, ενώ η Άννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς) – νικήτρια της πρώτης σειράς – κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 60.65.

Στη σφαιροβολία των γυναικών η Σοφία Καϊσίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) αναδείχθηκε νικήτρια με 14,85 μ. και άφησε πίσω της τις Ευαγγελία Γερομαρκάκη (ΟΦΗ) με 13,91 μ. και Μαρία Σουγλάκου (ΓΑΣ Σκάλας) 13,68 μ.

Το πρόγραμμα των αγώνων περιλαμβάνει τελικούς με τη συμμετοχή κορυφαίων αθλητών και αθλητριών μας, ωστόσο δε λείπουν και οι απώλειες της τελευταίας στιγμής.

Ο Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ακύρωσε τη συμμετοχή του στον τελικό των 200 μ., καθώς στον πρωινό προκριματικό ένιωσε έναν πόνο στα ισχία κι προτίμησε να μην ρισκάρει τη συμμετοχή του, στην τελευταία κούρσα της σεζόν. Ο Δουβαλίδης θα ξεκουραστεί κι έπειτα θα ξεκινήσει την προετοιμασία του για τη νέα σεζόν.

Μια ενόχληση στο πόδι κράτησε τη Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυριακός ΓΣ) μακριά από τον αγωνιστικό χώρο του Παμπελοποννησιακού σταδίου.

Η νεαρή αθλήτρια ολοκλήρωσε έτσι την παρουσία της στη χρονιά έχοντας νωρίτερα κατακτήσει τρία χρυσά μετάλλια σε δύο διοργανώσεις και έχοντας πετύχει δύο πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Κ20 σε μήκος και τριπλούν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανελλήνιο Πρωτάθλημα: Φοβερά ρεκόρ από τις Γναφάκη και Χατζηπουργάνη στα εμπόδια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.