ΣΤΙΒΟΣ

Πανελλήνιο ρεκόρ ο Τζατζιμάκης στο βάδην

Σε αγώνα στην Ουκρανία τερμάτισε τα 10χλμ βάδην σε 41:24

Στον τελευταίο του αγώνα στην κατηγορία των εφήβων, ο Γιώργος Τζατζιμάκης έκανε πανελλήνιο ρεκόρ στα 10χλμ βάδην! Σε αγώνες που έγιναν στην Ουκρανία, ο νεαρός πρωταθλητής κέρδισε την κούρσα σε χρόνο 41:24, καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Ζάχου Τσαμουδάκη, που ήταν 41:38 από το 2015.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και η Κυριακή Φιλτισάκου, η οποία ήταν πρώτη στα 10χλμ. βάδην Νεανίδων με 50.45. Η νεαρή θα ανήκει στην κατηγορία Κ20 και την επόμενη χρονιά, στη διάρκεια της οποίας θα διεκδικήσει τη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Στην ίδια απόσταση συμμετείχε και η Ευσταθία Σαλμά, που ήταν έκτη με 54.58, επίδοση πολύ κοντά στο φετινό της ρεκόρ.

Στα 10χλμ. βάδην Παίδων ο Διονύσης Τόλιος κατέλαβε την έβδομη θέση με 53.28, ενώ στα 5χλμ. βάδην Κ18 η Βιολέτα Σπουδά ήταν τέταρτη με 27.25.

Την Κυριακή (21/10) στην ίδια διοργάνωση θα αγωνιστούν η Σοφία Αλικανιώτη και η Αθανασία Βαΐτση στα 20χλμ. Βάδην.

Πομάσκι: «Πάμε για δύο χρυσά και στον κλειστό»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανελλήνιο ρεκόρ ο Τζατζιμάκης στο βάδην», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.