ΣΤΙΒΟΣ

ΠανελλήνιοΚ20: Οι πρωταθλητές της 1ης ημέρας

Το Πανελλήνιο Κ20 διεξάγεται στα Ιωάννινα με πολλούς αθλητές και αθλήτριες να έχουν  κλέψει τις εντυπώσεις. Αυτοί είναι οι πρωταθλητές της 1ης μέρας. 100μ Νεανίδων : Tο δικό της Πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων βελτίωσε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου τρέχοντας τα 100μ σήμερα στη διάρκεια του Πρωταθλήματος Κ20 σε 11.80 (1,6). Επίδοση καλύτερη από το 11.83, που είχε πετύχει...

Το Πανελλήνιο Κ20 διεξάγεται στα Ιωάννινα με πολλούς αθλητές και αθλήτριες να έχουν  κλέψει τις εντυπώσεις. Αυτοί είναι οι πρωταθλητές της 1ης μέρας.

100μ Νεανίδων : Tο δικό της Πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων βελτίωσε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου τρέχοντας τα 100μ σήμερα στη διάρκεια του Πρωταθλήματος Κ20 σε 11.80 (1,6). Επίδοση καλύτερη από το 11.83, που είχε πετύχει στις 18 Ιουλίου στη διάρκεια του διασυλλογικού πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη. Η Εμμανουηλίδου διατήρησε τον τίτλο της στο αγώνισμα (νικήτρια και το 2019 στην κατηγορία.  Αύριο θα αγωνιστεί στα 200μ κηνυγώντας το 2ο συνεχόμενο νταμπλ στο πρωτάθλημα της κατηγορίας. Πριν λίγε ημέρες στο πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ18 η Εμμανουηλίδου πέτυχε επίσης νταμπλ αφού ανακηρύχτηκε πρωταθλήτρια στα 100 και στα 200μ.  Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Γκλόρι Τσούκουμα και το χάλκινο η Μαρκέλλα Παπανδρέου .

100μ Εφήβων: Πρωταγωνιστής ο άνεμος στα 100μ όπου ο Θοδωρής Βροντινός  τερμάτισε πρώτος σε 10.46 αλλά με θετικό άνεμο 2,3 που του στέρησε νέο ατομικό ρεκόρ (10.51). Στην δεύτερη θέση ήταν ο Βασίλης Μυριανθόπουλος με  10.59 και τρίτος ο Κώστας Μίλιος με 10.70

Τριπλούν Νεανίδων : Η Σπυριδούλα Καρύδη   με δύο μόνο προσπάθειες, διατήρησε τον τίτλο της στο τριπλούν Κ20 πετυχαίνοντας 13.67 (-2,20) και 13.64 (-1,30). Η πρωταθλήτρια ευρώπης δεν επιχείρησε άλλες προσπάθειες αφού κατά την διάρκεια διεξαγωγής του αγωνίσματος κατά διαστήματα έβρεχε. Η πρωταθλήτριά μας αύριο θα αγωνιστεί στο μηκος όπου νικώντας θα διατηρήσει επίσης τον τίτλο και θα έχει δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Μαρία Καβαλιέρου  με 12.57 (-2) και το χάλκινο η Κωνσταντίνα Μπερτσιμά  με την ίδια επίδοση 12.57 βελτιώνοντας το προσωπικό της ρεκόρ (12.44). Αξιοσημείωτο είναι οτι η ίδια τριάδα ήταν οι νικήτριες και το 2019.

1500 Νεανίδων : Στα 1.500μ η Βασιλεία Σπύρου ακόμη μια αθλήτρια που διατήρησε τον τιτλο της στο ένα από τα δύο αγωνίσματα του νταμπλ που είχε πετύχει στο περσινό πρωτάθλημα τερματίζοντας άνετα και με ατομικό ρεκόρ 4.29.02 (προηγούμενο 4.29.17). Την ακολούθησαν η Ελένη Ιωαννίδη με  4.32.37 και η Μαρία Κάσσου) με  4.44.76.

Σφυροβολία Εφήβων: Ο Μαρκέλο Μέμα   κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία με μεγάλη βολή 71.30μ συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ (63.62μ) στηντελευταία του βολή αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον που έκανε  70.71μ ενώ στην τρίτη θέση ο Θεόδωρος Ζιωγας με 69.35.

400μ Εφήβων: Ο Αλέξης Τζατζαράκης  με 49.37 στα 400μ ήταν ο νικητής. Αλλος ένας αθλητής που βελτιώνει την ατομική του επίδοση που ήταν 49.49. Ο Γιάννης Ρούσσης  πήρε τη δεύτερη θέση με 49.92 ο οποίος κατέβηκε τα 50” και τρίτος ο Κώστας Καπούλας με  50.07.

400 Νεανίδων: Με επίδοση 55.63 η Στέλλα Κωνσταντινίδου  κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400μ μετά το αργυρό που είχε πάρει το 2019 χωρίς ιδιαίτερη πίεση από τις συναθλήτριές της που την ακολούθησαν, η Λάουρα Ζενέγια με  56.74 και Δεσπολλάρη Γεωργία τερματίζοντας σε  57.93 βελτιώνοντας και οι δύο τα ατομικά τους ρεκόρ.

Ύψος Νεανίδων : Με την πρώτη προσπάθεια πέρασε πάνω από το 1.65, 1.70, 1.74 αποτυγχάνοντας στο 1.77 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο η Παναγιώτα Δόση   κάνοντας δύο τα χρυσά μετάλλιά της στο πρωτάθλημα (νικήτρια και το 2019. Σε νένα πολύ ενδιαφέρον ντέρμπι με την κορασίδα Αναστασία Ντραγκομίροβα όπου  με την ίδια επίδοση (1.74) πήρε όπως και το 2019 το ασημένιο μετάλλιο ενώ το χάλκινο πήρε η Γεωργία Ιωακειμίδου με άλμα στα 1.65.

3.000μ στίπλ Εφήβων: Ο Νέστορας Κολιός τρέχοντας στην έδρα του,  ντουμπλαρε τα χρυσά μετάλλια στα 3.000μ ΦΕ με επίδοση 9.22.15 (νικητής και το 2019).

3.000μ στίπλ Νεανίδων:  Στην κατηγορία των γυναικών Κ20 νικήτρια η κορασίδα Νικολέτα Ραφαίλάκη   κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο ενώ πριν λίγες ημέρες είχε κατακτήσει και το ασημένιο στο πρωτάθλημα Κ18.

Ακοντισμός Νεανίδων: Στον ακοντισμό χειροκροτήσαμε ένα μεγάλο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΕΚΟΡ  από την Ελίνα Τζένγκο η οποία με την πρώτη (και μοναδική) βολή έστειλε το ακόντιο στα 63.96μ. Στη δεύτερη θέση με επίδοση 47.84 ήταν η Ιωάννα Μάλλη  και στην τρίτη η Ελένη Δήμα  με 44.65μ.

100μ εμπόδια Εφήβων: Νικητής αναδείχθηκε ο Γιάννης Καμαρινός με 14.09 (-0,40) σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ (14.68 από τον προκριματικό), μετά από έντονο συναγωνισμό με τον περσινό νικητή Ηλία Τοτολίδη   ο οποίος τερμάτισε σε 14.17 επίσης ατομικό ρεκόρ (14.43). Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Αγγελος Ανδρεοσόπουλος  ( νικητής στην πρώτη τελική σειρά με 14.94 (-1,3) επίσης ατομικό του ρεκόρ.

100μ εμπόδια Νεανίδων: Στα 100 μ. εμπόδια γυναικών, η Ελιμπιόνα Ζενέγια  ήταν νικήτρια του αγωνίσματος με 14.37, αλλά με θετικό άνεμο 2,40. Την τριάδα των μεταλλίων συμπλήρωσαν η Γεωργία Γκουτσίδου-Σερμάκη  με 14.98  (2,40) και η Ιουλία Τζεμαλάι   15.05 (1,90)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠανελλήνιοΚ20: Οι πρωταθλητές της 1ης ημέρας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.