ΣΤΙΒΟΣ

Πουζάνοφ και Κυριακοπούλου νικητές στο Δρόμο Υγεία 10χλμ. στον Άγιο Κοσμά

Τον 39ο Αγώνα Δρόμου Υγείας Αθήνας διοργάνωσε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Αθηνών σε συνδιοργάνωση με το ΕΑΚΝ Αγ. Κοσμά.

Ο Μιχάιλο Πουζάνοφ και η Ανθή- Κοραΐνη Κυριακοπούλου ήταν οι νικητές του φετινού 39ου Δρόμου Υγείας 10χλμ. που διεξήχθη στον Άγιο Κοσμά.

Ο πρώτος κάλυψε την απόσταση σε 34.11 και η δεύτερη σε 36.16. Για την Κυριακοπούλου ήταν ένα ακόμη τεστ, για να δει σε τι κατάσταση βρίσκεται από την προετοιμασία της. Η αθλήτρια του Γ.Σ. Γλυφάδας, που από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό, όπως είχε γράψει το Sportime, έχει ως πρώτο στόχο τον κλειστό και τη διάκριση στις μεσαίες αποστάσεις. Από την άλλη ο Πουζάνοφ πρόσφατα ήταν δεύτερος στα 5χλμ. στο Kallithea Night Run.

Στις γυναίκες στη δεύτερη θέση ήταν άλλη μια καλή δρομέας, η Ζωή Ανδρικοπούλου που τερμάτισε σε 38.41. Τρίτη ήταν η Κατερίνα Σάπαρη με 41.26. Στους άνδρες δεύτερος τερμάτισε ο Γιώργος-Παναγιώτης Μαθιόπουλος σε 34.26 και τρίτος ο Αντώνης Γαλάνης σε 35.37.

Τον αγώνα διοργάνωσε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Αθηνών με συνδιοργανωτή το ΕΑΚΝ Αγίου Κοσμά και τελεί υπό την αιγίδα και την υποστήριξη της Περιφέρειας Αττικής και το υπουργείο Τουρισμού.

Η απόσταση του αγώνα ακριβώς είναι 9,9χλμ. με εκκίνηση έξω από το ΕΑΚΝ Αγίου Κοσμά- Λ. Ποσειδώνος προς Γλυφάδα- οδός Διαδόχου Παύλου (παραλία Γλυφάδας) αναστροφή και επιστροφή από την  ίδια διαδρομή και ο τερματισμός γίνεται εντός σταδίου του στίβου του Αγίου Κοσμά.

Ν’ αναφέρουμε ότι τηρήθηκε το υγειονομικό πρωτόκολλο της ΓΓΑ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πουζάνοφ και Κυριακοπούλου νικητές στο Δρόμο Υγεία 10χλμ. στον Άγιο Κοσμά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.