ΣΤΙΒΟΣ

Πριβιλέτζιο και Σταμούλης νικητές στο Γύρο λίμνης Ιωαννίνων

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο και ο Κώστας Σταμούλης ήταν οι φετινοί νικητές στα 30χλμ. του Γύρου λίμνης Ιωαννίνων που διεξήχθη την Κυριακή 19/9.

Σε μια όμορφη διαδρομή γύρο από λίμνη Παμβώτιδα, η πρωταθλήτρια του μαραθωνίου κάλυψε την απόσταση σε 1:56.51. Ήταν ένα δυνατό τεστ για τη δρομέα του Γ.Σ. Γλυφάδας που προετοιμάζεται για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας στα μέσα Νοεμβρίου, ενώ στα πλάνα της είναι και ο Μαραθώνιος στη Βαλένθια στις αρχές Δεκεμβρίου.

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο περνάει πρώτη τη γραμμή τερματισμού στις γυναίκες στο φετινό γύρο λίμνης Ιωαννίνων

Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Κώστας Σταμούλης του ΓΑΣ Αγρινίου, που επικράτησε και στη γενική με 1:41.08. Στους άνδρες δεύτερος ήταν ο Παναγιώτης Μπουρίκας του Μεσσηνιακού σε 1:43.19 και τρίτος ο παλιός πρωταθλητής του μαραθωνίου Χριστόφορος Μερούσης της Χίου με 1:44.55.

Στις γυναίκες δεύτερη ήταν η Βασιλική Κωνσταντοπούλου με 1:59.35 και τρίτη η Χριστίνα Κατζουράκη με 2:00.30.

Παράλληλα έγιναν και κούρσες στα 5χλμ. και 10χλμ., ενώ στη διοργάνωση πήρε μέρος και ο Ντιν Καρνέζης, ο οποίος έχει δική του ομάδα και κινηματογραφικό συνεργείο.

Στα 5χλμ. νικητής στους άνδρες ήταν ο Νέστορας Κολιός (ΑΓΣ Ιωαννίνων) με 14.32 και στις γυναίκες η Ευγενία Παπαδημάτου του Α.Ο. Ποσειδών Λουτρακίου, η οποία την περασμένη Κυριακή είχε κερδίσει το 5άρι που είχε γίνει παράλληλα με τον ημιμαραθώνιο της Αθήνας.

Στα 10χλμ. νικητές ήταν ο Νίκος Σταμούλης με 30.43 και η Ελένη Νικολοπούλου με 39.25.

Οι τρεις πρώτοι νικητές: 5χλμ.: Άνδρες: Νέστορας Κολιός 14.32, Γιώργος Σταμούλης 14.35, Κώστας Πασπαλιάρης 14.39. Γυναίκες: Ευγενία Παπαδημάτου 17.13, Αλεξάνδρα Περιστέρα 19.12, Ζωή Μπέτα 19.26.

10χλμ.: Άνδρες: Νίκος Σταμούλης 30.43, Πέτρος Δασκαλάς 32.13, Ηλίας Καράμπουλας 32.26. Γυναίκες: Ελένη Νικολοπούλου 39.25, Μαργαρίτα Ντίνα 40.35, Μαρία Καβουρίδου 44.05.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πριβιλέτζιο και Σταμούλης νικητές στο Γύρο λίμνης Ιωαννίνων», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.