ΣΤΙΒΟΣ

Σε Ουκρανία και Πορτογαλία τα χρυσά στο βάδην

Ολοκληρώθηκαν οι τελικοί στα 50 χλμ βάδην ανδρών και γυναικών

Ένας αθλητής από την Ουκρανία και μία αθλήτρια από την Πορτογαλία, κατέκτησαν τα πρώτα χρυσά μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο, στο αγώνισμα του βάδην.

Το πρωί (7/8) έγιναν οι τελικοί στα 50χλμ βάδην, με τον Ουκρανό Μαριάν Ζακαλνίτσκι να κάνει την έκπληξη και να τερματίζει πρώτος σε χρόνο 3:46.32.0, αφήνοντας πίσω του το φαβορί της κούρσας, τον Σλοβάκο Τοθ. Ο Τοθ τερμάτισε τελικά δεύτερος σε χρόνο 3:47.27.0, με τον Λευκορώσο Τζιούμπιν, να παίρνει το χάλκινο (3:47.59.0).

Στις γυναίκες, η Ίνες Ενρίκες, μετά τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, πήρε και αυτόν της πρωταθλήτριας Ευρώπης. Το συγκεκριμένο αγώνισμα γίνεται για πρώτη φορά στην κατηγορία των γυναικών και έτσι η αθλήτρια από την Πορτογαλία έγραψε ιστορία στο βάδην, καθώς είναι η πρώτη στην ιστορία που κερδίζει και παγκόσμιο και ευρωπαϊκό τίτλο.

Τερμάτισε σε χρόνο 4:09.21.0, μπροστά από την Ουκρανή Τσβίλι (4:12.44.0) και την Ισπανή Τάκατς (4:15.22.0).