ΣΤΙΒΟΣ

Στίβος: Δράση στην Ισπανία- Έσπασε ρεκόρ 32 ετών στα 60μ.

Η Περέζ έσπασε το προηγούμενο ρεκόρ που κρατούσε η Σάντρα Μάιερς με 7.23 από το 1990.

Η Μαριμπέλ Περέζ έκλεψε την παράσταση σε αγώνες στην Ισπανία. Η 29χρονη σπρίντερ κέρδισε τα 60 μέτρα σε 7.21 και έσπασε ρεκόρ 32 ετών!

Η επίδοση έγινε σε αγώνες στην Αντεκέρα. Το προηγούμενο ρεκόρ Ισπανίας κατείχε η Σάντρα Μάιερς με 7.23 από το 1990. Η Περέζ είχε ατομικό ρεκόρ 7.25 και ξεκίνησε πολύ δυνατά τη φετινή σεζόν. Με το 7.21 πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο και πρώτη στην Ευρώπη. Δείχνει σε καλή κατάσταση εν όψει του πρώτου στόχου της που είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στο Βελιγράδι.

Η Μαρία Ιζαμπέλ Περέζ Ροντρίγκεζ, όπως είναι το πλήρες ονοματεπώνυμό της, μετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Είχε τρέξει στις σειρές στα 100μ. και είχε τερματίσει 5η σε 11.51. Εργάζεται ως φιυσικοθεραπεύτρια και την προπονεί ο θείος της Λουίς Ροντρίγκεζ.

Στην Ισπανία έγιναν και άλλοι αγώνες το Σαββατοκύριακο. Καλές επιδόσεις έγινε και στο Σαλαμάνκα, όπου ξεχώρισε η Μαρία Βιθέντε.

Στη Μαδρίτη ο Ισπανός πρωταθλητής Ευρώπης το 2016 στα 200μ., Μπρούνο Ορτελάνο κέρδισε τα 60μ. σε 6.79. Στις σειρές είχε τρέξει σε 6.74.

Εκτός όμως από τη δράση στον κλειστό, είχαμε και αγώνα ανωμάλου δρόμου.

Τζέμπιτοκ και Κιμέλι νικητές στην Ελγοϊμπάρ

Η Εντίνα Τζέμπιτοκ κέρδισε την κούρσα 7,7χλμ. γυναικών στον αγώνα ανωμάλου δρόμου στην Ελγοϊμπάρ. Η Κενυάτισσα δρομέας κάλυψε τη διαδρομή σε 26.02, σε έναν αγώνα που έγινε υπό βροχή. Δεύτερη ήταν η συμπατριώτισσά της Μπεατρίς Τσέμπετ με 26.22. Τρίτη ήταν η Πρίσκα Τσέσανγκ από την Ουγκάντα με 26.32. Τέταρτη ήταν η Σενμπέρε Τεφέρι από την Αιθιοπία με 26.42. Στην κούρσα 10,8χλμ. στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Νίκολας Κιμέλι με 33.48. Ακολούθησε ο Αιθίοπας Αντίσου Γίχιουν με 33.52. Τρίτος ήταν ο Ρότζερς Κιμπέτ από την Ουγκάντα σε 34.02. Ν’ αναφέρουμε ότι ο αγώνας ανήκει στη σειρά WA CC Tour Gold.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στίβος: Δράση στην Ισπανία- Έσπασε ρεκόρ 32 ετών στα 60μ.», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.