ΣΤΙΒΟΣ

Στίβος: Η Νικολέτα Ραφαϊλάκη μετά την προσαρμογή βλέπει… Κάλι!

Η Νικολέτα Ραφαϊλάκη έχει ως βασικό στόχο τη φετινή χρονιά το ατομικό ρεκόρ στα στιπλ και το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20.

Η Νικολέτα Ραφαϊλάκη πέρασε από πέρσι στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού και σπουδάζει στο πανεπιστήμιο Southern Methodist στο Ντάλας του Τέξας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αυτές τις ημέρες βρίσκεται στην Ελλάδα για τις διακοπές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Μετράει αντίστροφα όμως, καθώς την Κυριακή αναχωρεί και πάλι για τις ΗΠΑ. Σπουδάζει στο πρώτο έτος στο SMU.

Η Νικολέτα Ραφαϊλάκη με την εμφάνιση του πανεπιστημίου της.

«Η Νικολέτα είχε δύσκολη προσαρμογή. Περισσότερο είχε θέμα με τη διατροφή της σε σχέση με το τι αντιμετώπισε στο πανεπιστήμιο που πήγε. Επίσης, ένας τραυματισμός την άφησε πίσω. Έτσι, πήρε μέρος μόνο σε ένα αγώνα στον ανώμαλο δρόμο. Τώρα είναι καλύτερα και ετοιμάζεται για τους αγώνες της χειμερινής περιόδου. Θα μπει στον κλειστό και αναμένεται να τρέξει σε κούρσες στα 1.500μ. και τα 3.000μ. Δεν είναι προτεραιότητά της. Ο στόχος της είναι το καλοκαίρι. Οι αγώνες στην Αμερική αρχίζουν νωρίς, τον Μάρτιο και τελειώνουν περίπου μέσα Μαΐου. Μαζί και το ακαδημαϊκό έτος. Στη συνέχεια θα έρθει στην Ελλάδα και θα κάνει την προετοιμασία και τους αγώνες της. Ο στόχος είναι να βελτιωθεί στα στιπλ και να κυνηγήσει το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Κάλι», δήλωσε στο Sportime ο προπονητής και πατέρας της νεαρής, Λευτέρης Ραφαϊλάκης.

Η Νικολέτα Ραφαϊλάκη έχει ατομικό ρεκόρ στα στιπλ 10.48.19.

Η αθλήτρια του ΑΟ Λασιθίου έκλεισε την περσινή σεζόν με καλύτερη επίδοση στα 3.000μ. στιπλ 10.48.19. Το σημείωσε στη νίκη της στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στο Ηράκλειο και αποτελεί το ατομικό της ρεκόρ.

Μετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στο Ταλίν, όπου κατέλαβε την 19η θέση με 10.49.43. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Πάτρα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Παράλληλα πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23.

Τέλος, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 στη Θεσσαλονίκη πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Δείτε τον τελικό στα 3.000μ. στιπλ (1:29.39), όπου η Νικολέτα Ραφαϊλάκη ήταν 3η στις γυναίκες και 1η στην Κ23

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στίβος: Η Νικολέτα Ραφαϊλάκη μετά την προσαρμογή βλέπει… Κάλι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.