ΣΤΙΒΟΣ

Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (25/10/2021)

Το Sportime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από αγώνες στον στίβο στο εξωτερικό, αλλά και τις σημαντικότερες ειδήσεις.

Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Η Κενυάτισσα Μπρέντα Κιπρόνο ήταν νικήτρια στο μαραθώνιο του Λιντς τερματίζοντας σε 2:30.27 που είναι ρεκόρ διαδρομής. Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Κενυάτης Εζεκιέλ Κόετς με 2:09.43.

ΒΕΛΓΙΟ: Σε αγώνα στο Σιντ-Νίκλας ο Βέλγος Τίμοθι Χέρμαν έριξε στον ακοντισμό 77,13μ.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Στο βουλγαρικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στην πόλη Πίρντοπ τους τίτλους πήραν στα 12χλμ. ανδρών ο Μίτκο Τσένοφ με 31.23 και η Μιλίτσα Μίρτσεβα στα 8χλμ. με 28.09.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Η Βρετανίδα Τζες Πιασέτσκι κέρδισε τα 10χλμ. με 31.20 σε αγώνα στο Λιντς και ανέβηκε τέταρτη όλων των εποχών στην πατρίδα της.

ΛΟΝΔΙΝΟ: Σε συνέντευξή του στη «mirror.co.uk» ο Μο Φάρα είπε πως περισσότερο σκέφτεται να βρίσκεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι σαν προπονητής, από αθλητής!

ΓΑΛΛΙΑ: Πρωταθλητές Γαλλίας στο μαραθώνιο, που έγινε στην πόλη Ρεν, ήταν ο Αλεξάντρε Μπουρζουά σε 2:16.52 και στις γυναίκες η Οντ ντε λα Μετρί σε 2:51.00.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Σε ό,τι αφορά τον θάνατο του «χάλκινου» παγκόσμιου πρωταθλητή του 2019 στα 200μ. Άλεξ Κινόνεζ, ο οποίος σκοτώθηκε στην πόλη που ζούσε, το Γουαγιακίλ, σύμφωνα με αναφορές ο 32χρονος πυροβολήθηκε σε κατάστημα στην περιοχή Κολίνας ντε λα Φλόριντα. Ο σπρίντερ από το Εκουαδόρ ήταν να πάρει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, αλλά είχε τιμωρηθεί με προσωρινό αποκλεισμό, καθώς τον περασμένο Ιούλιο είχε αποτύχει σε whereabouts.

ΗΠΑ: Η Μακένα Μόρεϊ κέρδισε το πρωτάθλημα ΗΠΑ στα 25χλμ. που έγινε στο Γκραντ Ράπιντς τερματίζοντας σε 1:23.17, ενώ στους άνδρες νικητής ήταν ο Αμπαμπίγια Σιμπάσα με 1:14.27.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Ο Ιάπωνας Μασάγια Γιαματάνι κέρδισε κούρσα 10.000μ. στο Τόκιο τερματίζοντας σε 28.11.94.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Αιθίοπας Χαμπτάμου Γκίρμα κέρδισε τον νυχτερινό μαραθώνιο στο Μπιλμπάο με 2:16.02 και στις γυναίκες πρώτη ήταν η Έντνα Μουκουάνα με 2:36.39.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Στον ημιμαραθώνιο στη Βαλένθια, όπου η Λετένσεμπετ Γκίντεϊ από την Αιθιοπία έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ με 62.52, έγινε η πρώτη γυναίκα που σπάει το φράγμα τόσο των 64, όσο και των 63 λεπτών. Πέρασε τα 5χλμ. σε 15.00 και τα 10χλμ. σε 29.45 (7 δευτερόλεπτα πάνω από το παγκόσμιο ρεκόρ) και τα 15χλμ. σε 44.29. Δεύτερη ήταν η συμπατριώτισσά της Γιαλεμζέρφ Γιεχουάλοου με 63.51 και τρίτη η Κενυάτισσα Σίλα Τσεπκιρούι με 64.54. Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Κενυάτης Άμπελ Κιπτσούμπα με 58.07 και ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Ρόνεξ Κιπρούτο με 58.09 και ο Ντάνιελ Ματέικο με 58.26.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ: Ισπανοί ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στη Σαραγόσα με τον Αλμπέρτο Πουγιέλο να επικρατεί στους άνδρες με 2:21.21 και η Άνα Ρεβίγια στις γυναίκες με 3:14.10, ενώ στα 10χλμ. κέρδισε ο Ισπανός Αντόνιο Αμπαντία με 30.14.

ΙΤΑΛΙΑ: Οι μεγάλες ιταλικές εφημερίδες συνεχίζουν να κριτικάρουν το γεγονός ότι οι ολυμπιονίκες Λαμόντ Μαρσέλ Τζέικομπς και Τζιανμάρκο Ταμπέρι δεν είναι ανάμεσα στους 10 υποψήφιους για το αθλητή της χρονιάς της World Athletics.

ΒΕΝΕΤΙΑ: Η γεννημένη στην Ουκρανία, Ιταλίδα δρομέας Σοφία Γιάρεμτσουκ κέρδισε τον μαραθώνιο στη Βενετία σε 2:29.12, ενώ στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Άντερσον Σερόι σε 2:12.21.

ΓΚΡΟΤΑΜΑΡΕ: Ο Μικέλε Αντονέλι κέρδισε το ιταλικό πρωτάθλημα 35χλμ. βάδην που έγινε στην πόλη Γκροταμάρε με 2:33.40 και στις γυναίκες στα 20χλμ. βάδην κέρδισε η Νικόλ Κολόμπι με 1:30.24.

ΡΩΜΗ: Ο Ιταλός πρωταθλητής στα 400μ. και κάτοχος του εθνικού ρεκόρ Νταβίντ Ρε, έλυσε τη συνεργασία με την προπονήτριά του Κιάρα Μιλάρντι και θα συνεχίσει με τον Ελβετό Φλάβιο Ζμπεργκ.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Στο κροατικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στην πόλη Σιμπένικ νικητές ήταν στα 10χλμ. ανδρών ο Ντίνο Μπόσνιακ με 31.21 και στις γυναίκες η Ματέα Παρλόφ με 34.40.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Στο μαραθώνιο του Ρότερνταμ, όπου ο Βέλγος Μπασίρ Αμπντί κέρδισε με 2:03.36 που είναι ρεκόρ Ευρώπης και ρεκόρ διαδρομής, είχε περάσματα 61.59 και 61.37. Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Μάριους Κιπσέρεμ με 2:04.04 και τρίτος ο Αιθίοπας Ντάουιτ Ουόλντε με 2:04.26.  Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Στέλα Μπαρσόσιο με 2:22.08, δεύτερη η Ουκρανή Νατάλια Λεχόνκοβα με 2:30.28 και τρίτη η Κενυάτισσα Μπόρνες Κιτούρ με 2:30.41.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Η Τετιάνα Βιλίσοβα με 2:48.24 και ο Αρτέμ Πιντούμπνι με 2:30.43 ήταν οι νικητές του μαραθωνίου στο Κίεβο.

ΙΒΑΝΟ- ΦΡΑΝΚΙΦΣΚ:  Στο ουκρανικό πρωτάθλημα 35χλμ. βάδην που έγινε στην πόλη Ιβάνο- Φρανκίφσκ νικητής ήταν ο Ναζάρ Κοβαλένκο με 2:33.17 που είναι όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Στις γυναίκες κέρδισε η Πολωνή Καταρίνα Ζντέμπλο με 2:50.54, με δεύτερη την Ουκρανή Νάντια Μπορόφσκαγια με 2:51.59 που πέτυχε εθνικό ρεκόρ.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Στο μαραθώνιο του Τόρουν νικητές ήταν οι Πολωνοί Αντρέι Ρογκίεβιτς με 2:24.47 και η Μόνικα Μπροζόφσκα με 2:49.26.

ΛΟΤΖ: Οι Πολωνοί πρωταθλητές Κάγιεταν Ντουσνίσκι και Άνταμ Κσοτ έγιναν πρεσβευτές των Αγώνων Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων του 2022 που θα γίνουν στην πόλη Λοτζ.

ΣΕΡΒΙΑ: Στο πρωτάθλημα Σερβίας στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στην πόλη Σόμπορ νικητές ήταν στα 10χλμ. ο Μίλος Μαλέσεβιτς με 32.53 και στα 8χλμ. γυναικών η Όλιβερ Γέφτιτς με 30.25.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Στο μαραθώνιο στη Λιουμπλιάνα νικητές ήταν οι Κενυάτες Έρνεστ Κιμπέτ Τάρους με 2:22.39 και η Γκρέις Μομανί με 2:38.10. Παράλληλα έγινε το εθνικό πρωτάθλημα με νικητές τον Γιάνεζ Μούλεζ με 2:28.07 και την Άνια Φινκ με 2:45.29.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Στο σουηδικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στην πόλη Χογκάνας νικητής στα 4χλμ. ήταν ο Αντρέας Άλμγκρεν με 10.00 και στις γυναίκες στα 4χλμ. η Σαμραούτι Μένγκεστεμπ με 11.45. Στα 10χλμ. κέρδισε πάλι η Μένγκεστεμπ με 33.50 και στους άνδρες ο Σάμουελ Ρούσομ με 28.56.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Στο τουρκικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στα Άδανα νικητές ήταν στα 10χλμ. ανδρών ο Σερτζίν Ατάκ με 29.34 και στα 6χλμ. γυναικών η Έσμα Αϊντεμίρ με 20.42.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Στο μαραθώνιο στην πόλη Ίτερι νικητής ήταν ο Καμερουνέζος Έρικ Εμπατσά σε 2:22.19.

ΤΟΥΡΚΟΥ: Το μίτινγκ του Τούρκου επιβεβαιώθηκε πως θα διεξαχθεί του χρόνου στις 14 Ιουνίου και είναι στη σειρά WACT Gold.

ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ: Στο μαραθώνιο γυναικών στο Χονγκ Κονγκ νικήτρια ήταν η Κιτ Τσινγκ Γιού με 2:39.27.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (25/10/2021)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.