ΣΤΙΒΟΣ

Στίβος: Βάδισαν σε όρια για το Παγκόσμιο- Ηπειρωτικό ρεκόρ στα 35χλμ.

Ο Μπράιαν Ντανιέλ Πιντάδο και η Μαγκάλι Μπονίγια κέρδισαν το πρωτάθλημα Εκουαδόρ στα 35χλμ. βάδην σε 2:32.40 και 2:53.48 αντίστοιχα.

Αγώνες βάδην έγιναν σε διάφορες χώρες. Το ενδιαφέρον στράφηκε στο Εκουαδόρ. Δύο αθλητές έπιασαν τα όρια για το Παγκόσμιο του Γιουτζίν.

Στη Μασάλα έγινε το πρωτάθλημα 35χλμ. βάδην του Εκουαδόρ. Νικητής στους άνδρες ήταν ο Μπράιαν Ντανιέλ Πιντάδο με 2:32.40. Ο δρομέας από το Εκουαδόρ σημείωσε ρεκόρ Ν. Αμερικής και έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Όρεγκον. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Μαγκάλι Μπονίγια με 2:53.48. Η επίδοσή της είναι ρεκόρ Εκουαδόρ και όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Παράλληλα έγινε κούρσα στα 20χλμ. βάδην με νικήτρια την Γκλέντα Μορεχόν με 1:33.06.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ο Κάιο Μπονφίμ κέρδισε τον τίτλο στο βραζιλιάνικο πρωτάθλημα 35χλμ. βάδην που έγινε στη Μπραγκάντσα Παουλίστα. Ο Βραζιλιάνος πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 2:33.57. Έχασε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Γιουτζίν για 57 δευτερόλεπτα. Σημείωσε όμως εθνικό ρεκόρ. Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Ελιάναϊ Μπαρμπόσα, η οποία τερμάτισε σε 3:10.08. Δεύτερη ήταν η Βιβιάνε Λάιρα σε 3:11.45.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Η Μαρία Πέρεζ κέρδισε το πρωτάθλημα βάδην της Ανδαλουσία. Η Ισπανίδα πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε στα 20χλμ. βάδην σε 1:29.51. Στους άνδρες κέρδισε ο Ισπανός Αλμπέρτο Αμέθκουα σε 1:22.32.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στίβος: Βάδισαν σε όρια για το Παγκόσμιο- Ηπειρωτικό ρεκόρ στα 35χλμ.», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.