ΣΤΙΒΟΣ

Τέταρτος στην Ευρώπη ο Καραλής

Με 5,65μ. έμεινε στις λεπτομέρειες εκτός μεταλλίων

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Εμμανουήλ Καραλής στον τελικό του επί κοντώ, αλλά στις λεπτομέρειες έχασε το μετάλλιο. Κατέκτησε την τέταρτη θέση με άλμα στα 5,65μ. και στο τέλος του έφυγε από τα χέρια, αφού ο Σουηδός Σβάρντ πέρασε τα 5,75μ.

Ο αγώνας του Καραλή άρχισε ιδανικά, καθώς είχε έγκυρα άλματα χωρίς αποτυχίες, στα 5,55μ. και τα 5,65μ. Με τους υπόλοιπους να μένουν χαμηλά, έμειναν πέντε αθλητές στα 5,75μ. για τα τρία μετάλλια, με τον νεαρό αθλητή να έχει πλεονέκτημα για το βάθρο.

Από την πλευρά του ο Κώστας Φιλιππίδης θα θέλει να ξεχάσει αυτόν τον τελικό. Ξεκίνησε από τα 5,45μ. και έκανε μόνο άκυρα και δεν βαθμολογήθηκε, στον χειρότερο αγώνα του σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης.

Ο Βογιεχόφσκι κατάφερε να κάνει το μεγάλο άλμα και με 5,90μ. πήρε το χρυσό από τον Λίσεκ, που με 5,85μ. τελικά έμεινε δεύτερος, ενώ ο Σβάρντ πήρε το χάλκινο…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τέταρτος στην Ευρώπη ο Καραλής», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.