ΣΤΙΒΟΣ

Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου 2021: Πρώτη δύναμη η Ελλάδα (πίνακας μεταλλίων)

Η Ελλάδα αναδείχθηκε πρώτη δύναμη στα μετάλλια, κατακτώντας 10 χρυσά, στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Σμεντέρεβο.

Οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες συγκέντρωσαν 10 χρυσά μετάλλια και ήταν με διαφορά μπροστά από τις δεύτερες σε πρωτιές Σλοβενία και Ρουμανία που πήραν από 6.

Συνολικά πήραν 20 μετάλλια, 10 χρυσά, 6 ασημένια και 4 χάλκινα.

Η δεύτερη και τελευταία ημέρα των αγώνων συνοδεύτηκε και από καλές εμφανίσεις των πρωταθλητών μας.

Η Εθνική Ομάδα κατέκτησε 5 χρυσά μετάλλια με την Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100μ. εμπόδια, η οποία έδειξε να μπαίνει σε τροχιά πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ακόμη κέρδισαν ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ, η Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 200μ., ο Νίκος Ανδρικόπουλος στο τριπλούν και η Στέλλα Τζικανούλα στο έπταθλο

Στο επί κοντώ ανδρών, το πρώτο αγώνισμα που έγινε πρωί, ο Εμμανουήλ Καραλής επικράτησε με 5,70μ. Ο 22χρονος «σφράγισε» την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ξεκίνησε από τα 5,30μ. που ήταν χαμένη προσπάθεια και άφησε και τα 5,40μ. για να μπει στα 5,50μ. και να περάσει με την τρίτη, όπως τα 5,60μ. και 5,70μ., ενώ είχε τρεις αποτυχημένες στα 5,70μ.

Παρά τις διαδοχικές κούρσες και τα συνεχή ταξίδια η Ραφαέλα Σπανουδάκη στην τελευταία της κούρσα πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες έδειξε πως είναι σε καλή κατάσταση. Η έμπειρη αθλήτρια τερμάτισε σε 23.16 και σημείωσε τον δεύτερο καλύτερο χρόνο της στην απόσταση, πίσω από το ατομικό της 23.11. Η Σπανουδάκη έχει ρίξει φέτος την προσοχή της στα 200μ., αγώνισμα στο οποίο θα επιδιώξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες να κινηθεί σε χρόνους κάτω από 23.00.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκος Ανδρικόπουλος στο τριπλούν, αφού στο τελευταίο του άλμα προσγειώθηκε στα 16,73μ. και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 16,47μ. Το 16,73μ. είναι η όγδοη επίδοση όλων των εποχών στη χώρα μας.

Η Στέλλα Τζικανούλα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο έπταθλο με 5.183β. πετυχαίνοντας στη δεύτερη ημέρα των αγώνων 5,28μ. στο μήκος, 37,82μ. στον ακοντισμό και 2.15.09 στα 800μ, επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Στο δέκαθλο, ο Παναγιώτης Πήτας ολοκλήρωσε στην πέμπτη θέση με 6.398β., ο οποίος στη δεύτερη ημέρα πέτυχε 15.41 στα 110μ. εμπόδια, 42,71μ. στη δισκοβολία, 51,86μ. στον ακοντισμό, 5.02.33 στα 1.500μ., ενώ δεν βαθμολογήθηκε στο επί κοντώ, όπου ήταν άκυρος στο 3,80μ.

Η Εθνική Ομάδα κατέκτησε και δύο ασημένια μετάλλια με την Αναστασία Μαρινάκου στα 5.000μ. και την 4×400μ. γυναικών.

Η Αναστασία Μαρινάκου έκανε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση και στα 5.000μ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο τερματίζοντας σε 16.09.05 πετυχαίνοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ. Ανέβηκε 10η όλων των εποχών στη χώρα μας.

Η Εθνική Ομάδα σκυταλοδρομίας 4×400μ. γυναικών με τις Ελπίδα Καρκαλάτου, Κορίνα Πολίτη, Ανδριάννα Φέρρα και Ειρήνη Βασιλείου τερμάτισαν δεύτερες με χρόνο 3.34.87.

Οι Έλληνες αθλητές πήραν και δύο χάλκινα μετάλλια, με τον Χρήστο Κοτίτσα που επιβεβαίωσε την καλή του φετινή κατάσταση. Ο αθλητής της Πίτσας Παρχαρίδου διένυσε τα 800μ. σε 1.48.07 και βελτίωσε το 1.48.49, που ήταν το ρεκόρ του από το 2019. Ο 25χρονος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και έδειξε έτοιμος για επιδόσεις κάτω από το 1.48.00.

Το δεύτερο πήρε η Μαρία Μαγκούλια στη σφαιροβολία με βολή στα 14,41μ.

Εκτός μεταλλίων έμειναν στη σφυροβολία γυναικών η Σταματία Σκαρβέλη που με 66,58μ. ήταν τέταρτη και η Ηλιάνα Κοροσίδου που με 62,44μ. ήταν έκτη. Η Σκαρβέλη πάντως, μπορεί να ελπίζει για πρόκριση για το Τόκιο.

Στα 200μ. ο Παναγιώτης Τριβυζάς ήταν τέταρτος σε 21.18, που είναι φετινό του ρεκόρ. Στο μήκος η Έφη Κολοκυθά ήταν έκτη με 6,28μ. Τέλος, στο ύψος η Ιωάννα Ζάκκα και η Τατιάνα Γκούσιν με 1,86μ. έμειναν στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα. Νικήτρια ήταν η Μαυροβούνια Μαρίγια Βούκοβιτς, που γυμνάζεται με την Ιωάννα Σιώμου, που πέρασε το 1,97μ. και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Φωτογραφία: Action Foto / Mircea Rosca

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου 2021: Πρώτη δύναμη η Ελλάδα (πίνακας μεταλλίων)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.