ΤΕΝΙΣ

«Αυτοκτονία» Τσιτσιπά στον τελικό του Αμβούργου (vids)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε στον τελικό τουρνουά ATP 500 στο Αμβούργο από τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ με 6-4, 3-6, 7-5.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στον τελικό του Αμβούργου και έτσι δεν κατάφερε να πανηγυρίσει έναν τον έκτο τίτλο στην καριέρα του.

Συγκεκριμένα μετά από 2:21 λεπτά ο Τσιτσιπάς (No6) ηττήθηκε από τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ (No 14)  με 6-4, 3-6, 7-5 στο τουρνουά του Αμβούργου  Ήταν η πρώτη φορά που ο Έλληνας τενίστας συμμετέχει σε τελικό ATP 500 και 12η συνολικά.

Στο πρώτο σετ, ο Ρούμπλεφ, ήταν έκανε κίνηση… ματ όταν «έσπασε» δύο φορές το σερβίς του Τσιτσιπά, για να αποκτήσει πλεονέκτημα δύο γκέιμ (4-2), το οποίο και διατήρησε μέχρι το 6-4. Ετσι κέρδισε το πρώτο σετ, μετά από 43 λεπτά αγώνα.

Τότε ήρθε η ώρα του 23χρονου Τσιτσιπά να αντιδράσει καθώς περιθώρια δεν υπήρχαν. Και ο Έλληνας πρωταθλητής το έκανε με τρόπο επιβλητικό στο δεύτερο σετ. Συγκεκριμένα προηγήθηκε 3-1 με μπρέικ και κράτησε αυτό το πολύτιμο προβάδισμα μέχρι το 6-3 σε 41 λεπτά.

Με το ηθικό αναπτερωμένο ο «Tsitsifast» κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του Ρούμπλεφ και να προηγηθεί με 2-1, μετά από 16 λεπτά στο τρίτο σετ. Ομως, ο Ελληνας πρωταθλητής δεν κράτησε το σερβίς του, με αποτέλεσμα ο τελικός να… αρχίσει ξανά.

Η απάντηση του Τσιτσιπά ήρθε άμεσα καθώς προηγήθηκε του Ρώσου με 3-2, ενώ αποφεύγοντας σοβαρά λάθη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του κι έτσι ξέφυγε με δύο γκέιμ (4-2).

Ο Ρούμπλεφ υπερασπίσθηκε το σερβίς του, όπως έκανε στην συνέχεια και ο Τσιτσιπάς (5-3), ο οποίος ήθελε ένα γκέιμ για να κατακτήσει το τρόπαιο. Ομως ο Ρωσος δεν είχε πει την «τελευταία λέξη», καθώς αφού κράτησε το σερβίς του, κατάφερε να κάνει μπρέικ και να ισοφαρίσει σε 5-5.

Η αγωνία είχε χτυπήσει… κόκκινο με τον Ρούμπλεφ να εκμεταλλεύεται το υπέρ του μομέντουμ, για να προηγηθεί με 6-5 και να φθάνει στην νίκη «σπάζοντας» για τελευταία φορά το σερβίς του Τσιτσιπά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Αυτοκτονία» Τσιτσιπά στον τελικό του Αμβούργου (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.