ΤΕΝΙΣ

ATP Finals: Ζωντανός για την πρόκριση ο Ζβέρεφ

Αλεξάντερ Ζβέρεφ: Επικράτησε, πολύ δύσκολα, του Ντιέγο Σβάρτσμαν για την 2η αγωνιστική του Nitto ATP Finals και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες πρόκρισης του για τα ημιτελικά!

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επικράτησε, πολύ δύσκολα, του Ντιέγο Σβάρτσμαν για την 2η αγωνιστική του Nitto ATP Finals και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες πρόκρισης του για τα ημιτελικά!

Ο 23χρονος Γερμανός πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές στον αγώνα του κόντρα στον Ντιέγο Σβάρτσμαν για την 2η αγωνιστική του Nitto ATP Finals αλλά κατάφερε τελικά να αποφύγει μια ήττα που θα σήμαινε ότι θα κυνηγούσε… χίμαιρες για να προκριθεί στα ημιτελικά!

Αν και προηγήθηκε με σετ και break του Αργεντινού, τελικά χρειάστηκε τρία σετ για να κάμψει την αντίσταση του πεισματάρη Σβάρτσμαν, 6-3, 4-6, 6-3 και τώρα περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Τζόκοβιτς-Μεντβέντεφ για να δει τι χρειάζεται να κάνει την τελευταία αγωνιστική ώστε να προκριθεί, για τρίτη σερί σεζόν, στα ημιτελικά των Finals!

Τα σενάρια είναι τα εξής: αν ο Νόβακ Τζόκοβιτς κερδίσει τον Μεντβέντεφ, τότε χρειάζεται νίκη στο τελευταίο ματς του ομίλου κόντρα στον (αδιάφορο) Νόλε και ήττα του Μεντβέντεφ από τον Σβάρτσμαν.

Σε περίπτωση νίκης του Μεντβέντεφ επί του Τζόκοβιτς, έχει τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης μιας και χρειάζεται νίκη (με οποιοδήποτε σκορ) επί του Τζόκοβιτς σε ένα do or die ματς όπου ο νικητής θα περάσει στα ημιτελικά (ακριβώς όπως στο Ναδάλ-Τσιτσιπάς).

Αν και θα μπορούσε να μην μπλέξει σε τόσες πολλές περιπέτειες κόντρα στον Αργεντινό, ο Ζβέρεφ πήρε πάντως την ουσία χάνοντας ωστόσο ένα ακόμη σετ που μπορεί να του στοιχίσει σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Όλα κυλούσαν τέλεια για ενάμιση σετ για τον Γερμανό που προηγήθηκε με σετ και break (6-3, 3-1) αλλά ο αιώνιος μαχητής του τένις Σβάρτσμαν δεν το έβαλε κάτω, περίμενε την πτώση της απόδοσης του Ζβέρεφ και δικαιώθηκε!

Ο Ζβέρεφ παρουσιάζει αστάθεια στην απόδοσή του σχεδόν σε κάθε αγώνα του και αυτό έγινε μετά το 3-1 του δεύτερου σετ.

Ο Γερμανός κατέρρευσε και υπέστη διαδοχικά breaks που τον έφεραν στο να δεχτεί την ισοφάριση και πλέον όλα να κρίνονται στο shootout του ενός σετ για να δούμε ποιος θα έχει ελπίδες πρόκρισης!

Λίγο πριν την… καταστροφή, ο Ζβέρεφ βρήκε την ψυχραιμία και την αυτοκυριαρχία του.

Έσπασε στην πρώτη του break point ευκαιρία στο σετ το σερβίς του Αργεντινού και δεν ξανακοίταξε πίσω τελειώνοντας το ματς στο σερβίς του Σβάρτσμαν για το 6-3.

Δεν έχει πείσει από τους δύο αγώνες που έχει δώσει μέχρις στιγμής στο Λονδίνο, έχει όμως ελπίδες πρόκρισης και αυτό μετράει καθώς θα του δοθεί μία ακόμα ευκαιρία στην τελευταία αγωνιστική για να αποδείξει ότι δίκαια βρίσκεται στο φετινό Finals!

Πηγή: tennis24.gr