ΤΕΝΙΣ

ATP Finals: Δεν παιζόταν ο Ναδάλ-Λύγισε ο Στέφανος!

ATP Finals: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε απο τον θρυλικό Ράφαελ Ναδάλ με 1-2 σετ (4-6,6-4, 2-6)

ATP Finals: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 5 στον κόσμο) δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και αποκλείστηκε απο τον θρυλικό Ράφαελ Ναδάλ με 1-2 σετ (4-6,6-4,2-6)

Ο “Ράφα” ήταν εκπληκτικός σε όλο το ματς και λύγισε την αντίσταση του Τσιτσιπά που δεν θα έχει την ευκαιρία να πάει στη ημιτελικά και να υπερασπιστεί τον τίτλο του στα ATP Finals.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι παίρνοντας το πρώτο game εύκολα. Το ίδιο έκανε και ο Ναδάλ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στ συνέχεια το νούμερο δύο στον κόσμο, με ελάχιστα αβίαστα λάθη και εκπληκτικά σέρβις, δεν άφησε ούτε στιγμή τον Στέφανο να τον απειλήσει με break point. Μάλιστα ο Ναδάλ ήταν κυρίαρχος απόλυτα και στα μεγάλα ράλι.

Στο έβδομο game , ο Ναδάλ είχε δύο break point αλλά ο Έλληνας τενίστας “γλίτωσε” και έκανε το 4-3 ξεφεύγοντας απο τη δύσκολη κατάσταση. Στο όγδοο κρίσιμο game, ο Ισπανός είχε ξανά break point με τον Τσιτσιπά να το “δωρίζει” με διπλό σφάλμα (!) και να χρίζει φαβορί τον αντίπαλο του για την κατάκτηση του σετ, όντας πίσω με 4-5. Ο Ναδάλ πήρε λοιπόν το πρώτο σετ με 6-4 δείχνοντας το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης.

Το πρώτο game του δεύτερου σετ ήταν θρίλερ με τον Ναδάλ να έχει πλεονέκτημα για break point με το “καλημέρα” αλλά τελικά ο Τσιτσιπάς έκανε το 1-0 παρά το ψυχολογικό μειονέκτημα. Στο 4-4 ο Τσιτσιπάς δεν έκανε το ίδιο λάθος με το πρώτο σετ και αυτήν τη φορά προηγήθηκε με 5-4. Τα πράγματα έγιναν καλύτερα στη συνέχεια Στο δέκατο game του δεύτερου σετ είχε για πρώτη στο ματς φορά break point και μάλιστα δύο! Ο Ναδάλ μείωσε σε 40-30 αλλά μετά έκανε διπλό λάθος στο σέρβις και ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε στα σετ με 6-4! Ουσιαστικά το Νο 5 του κόσμου στη μοναδική φορά που είχε την ευκαιρία “χτύπησε’ τον αντίπαλο ισοφαρίζοντας το ματς.

Ο Στέφανος όμως δεν μπήκε σωστά στο τρίτο σετ και έχασε το σέρβις του δίνοντας στον Ναδάλ το μπρέικ στο πρώτο κι ολας game με δύο αβίαστα λάθη. Ωστόσο ο Έλληνας τενίστας μετά απο υπερπροσπάθεια έκανε break στο break φέρνοντας την ισορροπία και το 1-1 στα game του τρίτου σετ.
Στο τρίτο game όμως καιψδνω περίμενε κανείς ο Τσιτσιπάς να πάρει ψυχολγοια, ο Ναδάλ έκανε εκ νέου break εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Τσιτσιπάς ήταν κακός στα πρώτα σέρβις.

Ο 34χρονος Ναδάλ πήρε και το επόμενο game βρέθηκε μπροστά με 3-1 και έγινε φαβορί για την νίκη.

Ο 22χρονος Έλληνας μείωσε 3-2 και έψαχνε ένα νέο break για να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης-πρόκρισης. Τελικά ο Ναδάλ “καθάρισε” εύκολα το ματς αφού πήρε και το επόμενο game και πήρε τη νίκη στο τέλος με 6-2 σετ.

Σε επτά αναμετρήσεις με τον Τσιτσιπά ο Ναδάλ προηγείται 6-1 και η μοναδική του ήττα ήταν στο χώμα της Μαδρίτης το 2019.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ATP Finals: Δεν παιζόταν ο Ναδάλ-Λύγισε ο Στέφανος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.