ΤΕΝΙΣ

ATP Finals: Ο Τσιτσιπάς… δώρισε τη νίκη στον Τιμ (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε καλή εμφάνιση στην πρεμιέρα του ATP Finals αλλά με τα δώρα του στον Ντομινίκ Τιμ “κατάφερε” να χάσει. Για τον Τιμ, ο… Άγιος Βασίλης ήρθε νωρίς φέτος. Ο Έλληνας πρωταθλητής, τιμωρήθηκε όμως από δύο “νεκρά” σημεία που είχε στο ματς και γνώρισε την ήττα με 7-6(5), 4-6, 6-3 από τον 27χρονο...

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε καλή εμφάνιση στην πρεμιέρα του ATP Finals αλλά με τα δώρα του στον Ντομινίκ Τιμ “κατάφερε” να χάσει. Για τον Τιμ, ο… Άγιος Βασίλης ήρθε νωρίς φέτος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, τιμωρήθηκε όμως από δύο “νεκρά” σημεία που είχε στο ματς και γνώρισε την ήττα με 7-6(5), 4-6, 6-3 από τον 27χρονο Αυστριακό.

Το καλύτερο δώρο του Στέφανου στον Τμ ήταν ήταν απώλεια του προβαδίσματος με 5-3 στο tie break του πρώτου σετ όταν και έδειχνε να κρατά την κατάσταση στα χέρια του. Επίσης το νωθρό ξεκίνημα στο τρίτο σετ όπου έμεινε πίσω με 0-3 δίχως να καταφέρει να επιστρέψει.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς “πλήρωσε” λίγα “νεκρά” σημεία του αγώνα του κόντρα στον Ντομινίκ Τιμ στην πρεμιέρα του ATP Finals και ηττήθηκε στα τρία σετ από τον 27χρονο Αυστριακό.

Δυστυχώς, η πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά στο ATP Finals του Λονδίνου συνοδεύτηκε με ήττα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν εν γένει καλός, τιμωρήθηκε όμως από δύο “νεκρά” σημεία που είχε στο ματς και γνώρισε την ήττα με 7-6(5), 4-6, 6-3 από τον 27χρονο Αυστριακό.

Μιλάμε για την απώλεια του προβαδίσματος με 5-3 στο tie break του πρώτου σετ όταν και έδειχνε να κρατά την κατάσταση στα χέρια του και το νωθρό ξεκίνημα στο τρίτο σετ όπου έμεινε πίσω με 0-3 δίχως να καταφέρει να επιστρέψει.

Το κερδισμένο σετ που κατάφερε να πάρει ίσως πάντως αποδειχτεί κομβικής σημασίας σε μια ενδεχόμενη ισοβαθμία αν και πλέον χρειάζεται, λογικά, δύο νίκες κόντρα σε Ναδάλ και Ρούμπλεφ για να έχει ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης.

Το πρώτο σετ ήταν “κλειστό”, και πήγε στο tie break όπου ο Στέφανος έδειχνε να βρίσκει ρυθμό παίρνοντας προβάδισμα με 4-1 και 5-3, ωστόσο, εκεί ο Τιμ έκανε μια τρομερή αντεπίθεση και με τέσσερις αναπάντητους πόντους “έκλεψε” το σετ από τον Τσιτσιπά.

Νωρίς στο δεύτερο σετ, ο Έλληνας εκμεταλλεύτηκε ένα νωθρό service game του Τιμ και πέτυχε το πρώτο break του ματς που του έδωσε τεράστια ώθηση ισοφάρισης.

Σερβίροντας άψογα, δεν απειλήθηκε διόλου από τον Αυστριακό ισοφαρίζοντας σχετικά γρήγορα την πρεμιέρα του ομίλου

Δυστυχώς, εκεί που είχε θεωρητικά το μομέντουμ, ήρθε η δική του “νωθρή” περίοδος στο ματς και την “πλήρωσε” ακριβά χάνοντας το τελευταίο σετ και τον αγώνα.

Ακολουθεί στο πρόγραμμα της μέρας, ο επίσης κομβικός αγώνας του Ραφαέλ Ναδάλ με τον Αντρέι Ρούμπλεφ (22:00), σε έναν όμιλο που όλα δείχνουν πως θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ATP Finals: Ο Τσιτσιπάς… δώρισε τη νίκη στον Τιμ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.