ΤΕΝΙΣ

ATP Finals: Τένις από… άλλο πλανήτη στο Τζόκοβιτς-Τιμ (vids)

Ματσάρα στο Λονδίνο με νικητή τον Αυστριακό

Ένα επικό ματς διεξήχθη στη δεύτερη αγωνιστική των ATP Finals ανάμεσα σε Νόβακ Τζόκοβιτς και Ντόμινικ Τιμ, με τον Αυστριακό να είναι καλύτερο στις λεπτομέρειες και να παίρνει μία σπουδαία νίκη με 2-1 σετ 6-7 (5), 6-3, 7-6 (5).

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, ο Αυστριακός μετά τον Φέντερερ νίκησε και τον «Νόλε», εξασφαλίζοντας την 1η θέση του ομίλου και την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals του Λονδίνου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – «Τρελαμένος» ο Τσιτσιπάς, έγραψε μήνυμα πάνω στην κάμερα! (vid)

Αυτή θα είναι η 1η φορά που θα παίξει στα ημιτελικά του τουρνουά ο Τιμ, που τις 3 προηγούμενες χρονιές είχε αποκλειστεί στη φάση των ομίλων.

O Τιμ, ο οποίος έχει κερδίσει τους 15 από τους 17 φετινούς αγώνες του που κρίθηκαν σε αποφασιστικό σετ, έκανε ένα φοβερό παιχνίδι και άξιζε τη νίκη, είχε όμως και πολλές χαμένες ευκαιρίες, που λίγο έλειψε να του στερήσουν αυτή την πολή σημαντική επικράτηση.

Αφού έχασε το πολύ κλειστό 1ο σετ στο tie-break, o Τιμ βρήκε ξανά τον ρυθμό του και με ακόμα πιο επιθετικό τένις προηγήθηκε με 3-0 στο 2ο σετ, στο οποίο δεν κινδύνεψε καθόλου και το πήρε με 6-3.

Στο 3ο σετ έκανε πάλι break στο ξεκίνημα για το 2-0, αλλά αυτή τη φορά απώλεσε τη διαφορά του ενός break και το 3-1 μετατράπηκε σε 3-4. Χρειάστηκε να σερβίρει για να παραμείνει στο ματς στο 4-5 και μάλιστα βρέθηκε 2 φορές σε απόσταση 2 πόντων από την ήττα.

Στο δεύτερο match point του πάνω στο σερβίς του Τζόκοβιτς, ο Αυστριακός έβαλες τέλος στο ματς μετά από 2 ώρες και 47 λεπτά μιας επικής μονομαχίας.

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ATP Finals: Τένις από… άλλο πλανήτη στο Τζόκοβιτς-Τιμ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.