ΤΕΝΙΣ

Davis Cup: Έδωσε την τρίτη θέση στην Ελλάδα ο Τσιτσιπάς

Άνετα ο Έλληνας πρωταθλητής έκλεισε επιτυχημένα το τουρνουά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρά τη… σθεναρή αντίσταση των ανέμων στο Tatoi Club, όπου διεξάγεται το Davis Cup κέρδισε τον Λετονό Μάρτιν Πότζους με 2-0 σετ (6-4,6-4) και έδωσε και μαθηματικά, την 3η θέση του Group III της Ευρωαφρικανικής ζώνης, στην Ελλάδα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκαμψε την αντίσταση του αντιπάλου του (Νο485 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ) στα δύο σετ και κάνοντας το 2/2 για την Ελλάδα σήμερα, «έκλεισε» το tie με τη Λετονία.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Τσιτσιπάς – Μητσοτάκης: Συμφώνησαν να παίξουν παρτίδα τένις μαζί! (vids)

Με αυτή την επικράτηση ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Davis Cup για φέτος, μετρώντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στα μονά και μια ήττα στα διπλά.

Οι άνεμοι στο Tatoi Club τον δυσκόλεψαν αρκετά, αφού δεν μπορούσε να επιβάλλει τον ρυθμό του και έδωσε τη δυνατότητα στον Λετονό, να παραμένει για πολύ στα ράλι και να διεκδικεί πόντους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Μάρτιν Πότζους ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα στα games με 1-3, δείχνοντας πως μπορεί να «χτυπήσει» στα ίσια τον Στέφανο.

Στην εξέλιξη του αγώνα όμως, ο Έλληνας ανέβαζε ρυθμό και τελικά κερδίζοντας τα πέντε από τα έξι επόμενα games, κατέκτησε με 6-4 το σετ και κατ’ επέκταση πήρε μεγάλο προβάδισμα νίκης.

Στο δεύτερο σετ ένα μπρέικ ήταν αρκετό στο πέμπτο του μπρέικ πόιντ στο ένατο game όσο το σκορ ήταν στο 4-4 και στη συνέχεια τα πράγματα ήταν απλά…

Σέρβιρε επιτυχημένα για το ματς και έδωσε την 3η θέση του Davis Cup στην Ελλάδα, πίσω από τις Πολωνία και Εσθονία.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Davis Cup: Έδωσε την τρίτη θέση στην Ελλάδα ο Τσιτσιπάς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.