ΤΕΝΙΣ

Εκτός Ρολάν Γκαρός η Γραμματικοπούλου

Έχασε 2-0 σετ από την Λεπτσένκο και έμεινε εκτός κυρίως ταμπλό στο Παρίσι

Το τελευταίο εμπόδιο ήταν ανυπέρβλητο και η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου έμεινε εκτός Ρολάν Γκαρός, όσον αφορά το κυρίως ταμπλό.

Η Βαρβάρα Λεπτσένκο (ΗΠΑ) αποδείχθηκε πολύ καλή για την νεαρή Ελληνίδα, κερδίζοντάς την με 2-0 σετ (6-2, 6-2) και πήρε την πρόκριση στις «128» του κυρίως ταμπλό, στο δεύτερο γκραν σλαμ της χρονιάς.

Στο πρώτο σετ η Γραμματικοπούλου πίεσε στην αρχή την αντίπαλό της. Της έκανε μπρέικ στην αρχή, όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Δέχτηκε τρία (στα τρία) μπρέικ από την Λεπτσένκο και έχασε το πρώτο σετ με 6-2, μόλις σε 39 λεπτά. Έτσι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ήθελε δύο σερί νικηφόρα σετ, για να περάσει στο κυρίως ταμπλό του Ρολάν Γκαρός.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε η Λεπτσένκο το δεύτερο σετ. Με ένα γρήγορο μπρέικ. Προηγήθηκε με 3-1 και ήταν σε θέση οδηγού. Η Βαλεντίνη θα είχε τρεις ευκαιρίες για να βρει μπρέικ και να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Τελικά αυτό όχι μόνο δεν έγινε, αλλά η Ελληνίδα τενίστρια δέχτηκε κι άλλο μπρέικ και έχασε με το ίδιο σκορ (6-2) το δεύτερο σετ, για να μείνει εκτός Ρολάν Γκαρός. Έτσι, ολοκλήρωσε με άδοξο τρόπο την παρουσία της στα προκριματικά, αφού δεν ήρθε η πρόκριση στο κυρίως ταμπλό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εκτός Ρολάν Γκαρός η Γραμματικοπούλου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.