ΤΕΝΙΣ

Κύργιος: «Τρελάθηκε» με τον Τσιτσιπά – Ζήτησε να αποβληθεί

O Νικ Κύργιος αρνήθηκε προς στιγμήν να συνεχίσει τον αγώνα, ζητώντας την αποβολή του Τσιτσιπά!

Κύργιος: Έξαλλος έγινε ο -ελληνικής καταγωγής- άσος του τένις, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης που έδωσε με τον Στέφανο Τσιτσιπά για το Wimbledon.

Ο 23χρονος πέταξε μπαλάκι στο κοινό, με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να αξιώσει παραδειγματική τιμωρία.

Συγκεκριμένα, ο Νικ Κύργιος αρνήθηκε να συνεχίσει τον αγώνα, ζητώντας την αποβολή του Τσιτσιπά!

Για πολλοστή φορά, ασχέτως αν ο Στέφανος προέβη σε λάθος ενέργεια, ο Αυστραλός τενίστας καταντά κουραστικός.

Θέατρο, επίδειξη, μαγκιά (ή ψευτομαγκιά) και πολλά άλλα που δεν τον τιμούν σε καμία περίπτωση.

Αν ρίξει κανείς μια ματιά και στο Twitter, θα διαπιστώσει ότι σχεδόν όλοι οι χρήστες που τυχαίνει να παρακολουθούν τον αγώνα βάλλουν κατά του Κύργιου.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το πρώτο σετ στο tie break, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο αντίπαλος είχε χάσει την ψυχραιμία του και διαμαρτυρόταν συνεχώς.

Ο διαιτητής προέβη στη σχετική προειδοποίηση προς τον Κύργιο, ο οποίος όμως δεν πτοήθηκε.

Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Τσιτσιπά για να εκνευριστεί και να διαμαρτυρηθεί στον διαιτητή.

«Είμαστε εδώ να παίξουμε τένις», φώναξε χαρακτηριστικά.

O Κύργιος ισοφάρισε σε 1-1 και όταν έκανε το 5-2 στο τρίτο σετ, είπε «good try», προφανώς με αποδέκτη τον Τσιτσιπά.

Ο διαιτητής δεν του έκανε κάποια παρατήρηση και λίγο αργότερα πήρε το 3ο σετ, φτάνοντας στην πρόκριση.

Κύργιος – Τσιτσιπάς πριν από το παιχνίδι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύργιος: «Τρελάθηκε» με τον Τσιτσιπά – Ζήτησε να αποβληθεί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.