ΤΕΝΙΣ

Μαρία Σάκκαρη: Άνετη νίκη με 2-0 σετ επί της Οσταπένκο – Στα προημιτελικά του Ostrava Open

Την προσπάθεια της στο 500αρι τουρνουά στη Τσεχία θα συνεχίσει η Μαρία Σάκκαρη η οποία επιβλήθηκε επί της Οσταπένκο με 6-4, 6-2. Έπρεπε να αποβληθεί η Λετονή για βρισιά που είπε στη Μαρία!

Η Μαρία Σάκκαρη επιβλήθηκε άνετα με 6-4, 6-2 επί της Γιελένα Οσταπένκο σε ένα ματς που ίσως θα έπρεπε να έχει τελειώσει νωρίτερα!

Εξαιρετική η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επιβλήθηκε μόλις σε 83 λεπτά αγώνα και δεν άφησε σε κανένα σημείο του ματς την Λετονή να αμφισβητήσει την κυριαρχία της.

Το πρώτο σετ και η παραλίγο αποβολή της Οσταπένκο για βρισιά

Η Σάκκαρη μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς και με μεγάλο όπλο το σερβίς της κυριάρχησε απόλυτα. H Μαρία μάλιστα είχε μέχρι το 3-3 του σετ 10/10 συνεχόμενους πόντους κερδισμένους στο σερβίς της! Το 6-4 του πρώτου σετ ήρθε πιο εύκολα από ότι δείχνει το σκορ καθώς η Σάκκαρη κρατούσε το σερβίς της με ευκολία ενώ η Οσταπένκο δυσκολευόταν.

Το  πολυπόθητο μπρέικ ήρθε στο 7ο γκεημ του παιχνιδιού και η Μαρία Σάκκαρη έκανε το 4-3. Σε αυτό το σημείο όμως έλαβε μέρος ένα ασυνήθιστο περιστατικό για τα δεδομένα του τένις.

Η Μαρία κατηγόρησε την Λετονή ότι την έβρισε λέγοντας της «Άντε γ… σκύλα» ενώ κατευθύνονταν προς τις καρέκλες τους. Διαιτητής και supervisor του αγώνα δήλωσαν στην εκνευρισμένη Μαρία ότι λόγω των χειροκροτημάτων του κοινού δεν άκουσαν κάτι. Έτσι ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά με την Μαρία να εκδηλώνει τα νεύρα της μέσω του παθιασμένου παιχνιδιού της και να φτάνει εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Το τελείωσε στο δεύτερο και περιμένει αντίπαλο

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το 2ο σετ. Το σκορ έφτασε γρήγορα στο 4-0 υπερ της Σάκκαρη η οποία συνέχιζε να παίζει εντυπωσιακά με καθαρά, δυνατά χτυπήματα φτάνοντας τελικά στην εύκολη κατάκτηση του με 6-2. Οι δύο παίκτριες έδωσαν τα χέρια με το τέλος του ματς με την Μαρία να επιδεικνύει ανωτερότητα και να συνομιλεί χαμογελαστή στην συναθλήτρια της δείχνοντας ότι δεν θέλει να δώσει έκταση στο συμβάν του 1ου σετ.

Η πρώην νικήτρια του Roland Garros, Οσταπένκο, είχε συνολικά μόλις 7 κερδισμένους πόντους στο σερβίς της Μαρίας. Η Μαρία Σάκκαρη είχε 4 άσους, 3/6 μπρέικ ποιντς κερδισμένα και συνολικά 67 κερδισμένους πόντους στο ματς έναντι 43 της αντιπάλου της.

Στη συνέχεια του Ostrava Open η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την νικήτρια του παιχνιδιού Μαρτίντσοβα-Παβλιουτσένκοβα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαρία Σάκκαρη: Άνετη νίκη με 2-0 σετ επί της Οσταπένκο – Στα προημιτελικά του Ostrava Open», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.