ΤΕΝΙΣ

Μαρία Σάκκαρη – Ίγκα Σφιόντεκ 2-0 σετ: «Μυθική» Σάκκαρη «πέταξε» στους «4» του Roland Garros

Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Μαρία Σάκκαρη. Με νέα μεγάλη εμφάνιση νίκησε με 2-0 σετ την Σφιόντεκ και πέρασε στους «4» του Roland Garros!

Συνεχίζει να γράφει ιστορία για το ελληνικό τένις η Μαρία Σάκκαρη. Με νέα μεγάλη εμφάνιση νίκησε με 2-0 σετ την Ίγκα Σφιόντεκ και πέρασε στα ημιτελικά του Roland Garros!

Με εμφάνιση που θύμισε χθεσινό … Τσιτσιπά (κόντρα στον Μεντβέντεφ) η Μαρία Σάκκαρη «εκθρόνισε» την Ίγκα Σφιόντεκ (περσινή κάτοχο της διοργάνωσης) με 2-0 σετ (6-4, 6-4 )και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «4» του Roland Garros!

Φυσικά η Σάκκαρη έγινε η πρώτη Ελληνίδα που θα αγωνιστεί σε ημιτελική φάση Gran Slam τουρνουά! Ετσι μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά το ελληνικό τένις έχει και δεύτερο αθλητή στους «4» κορυφαίας διοργάνωσης!

Η Μαρία άφησε εκτός συνέχεια της περσινή κάτοχο και Νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης σε 1:35 λεπτά. Να τονίσουμε ότι από τις 3 Ιουνίου του 2019 είχε να χάσει σετ στο Παρίσι η 20χρονη Πολωνή, ενώ μετρούσε και 12/13 νίκες στη φετινή χωμάτινη σεζόν, έχοντας κατακτήσει και τον τίτλο της Ρώμης πριν λίγο καιρό!

Επόμενος αντίπαλος για τη Σάκκαρη η Τσέχα Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα Νο 33 στην παγκόσμια κατάταξη η οποία νωρίτερα επικράτησε της 17χρονης Αμερικανίδας Κόκο Γκοφ με 7-6, 6-3. Το νέο μεγάλο ραντεβού για την ελληνίδα «Θεά» είναι αύριο Πέμπτη 10 Ιουνίου, περίπου στις 18:00.

Όσον αφορά το σημερινό ματς η Σάκκαρη ήταν αουτσάιντερ στα χαρτιά όμως στο γήπεδο αποδείχθηκε φαβορί! Με εξαίρεση την αρχή του πρώτου σετ όταν βρέθηκε πίσω με 0-2 στα γκέιμ, σε όλο σχεδόν το υπόλοιπο της αναμέτρησης κυρίαρχησε!

Συγκεκριμένα μετά το 0-2 η Μαρία πήρε πίσω το break, βελτίωσε πολύ το σερβίς της και στο κρίσιμο σημείο εκμεταλλεύθηκε τα συνεχόμενα λάθη της αντιπάλου της και της «έσπασε» εκ νέου το σερβίς, παίρνοντας προβάδισμα 5-4. Στο επόμενο γκέιμ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε ένα σετ μπολ, χρειάστηκε να σώσει ένα break point, αλλά με έναν εξαιρετικό κερδισμένο πόντο «έγραψε» το 6-4 και έκανε το πρώτο βήμα. Ηταν η πρώτη απώλεια σετ για τη Σβιάτεκ στο Ρολάν Γκαρός, από τον Ιούνιο του 2019!

Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε… φουριόζα. Για την ακρίβεια μπήκε με break, ενώ στο στο 2-0, η Σφιόντεκ πήρε ιατρικό τάιμ-άουτ λόγω προβλήματος στο πόδι. Έτσι αποχώρησε για μερικά λεπτά από το κορτ, για να επιστρέψει μετά από περίπου ένα δεκάλεπτο με δεμένο τον δεξιό μηρό.

Η διακοπή φάνηκε να επηρεάζει τον της Σάκκαρη, όμως μόόνο προσωρινά. Με ψυχραιμία, προσωπικότητα και τρομερή θέληση, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της που δεν είχε την ψυχολογία να απαντήσει. Με το εξαιρετικό σερβίς της η Μαρία κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε (με το τρίτο match point) τον θρίαμβό της, σε μία ώρα και 35 λεπτά.

Πλέον η Μαρία Σάκκαρη τόσο βάσει κατάταξης, αλλά και απόδοσης μέχρι στιγμής έχει το δικαίωμα να λέει ότι είναι η καλύτερη από τις τέσσερις τενίστριες των ημιτελικών του Roland Garros.

Πρώτος αντίπαλος όπως αναφέρουμε και πιο πάνω η Τσέχα Κρεϊτσίκοβα. Οι δυο τους είχαν αναμετρηθεί νωρίτερα φέτος στο Ντουμπάι, με την Κρεϊτσίκοβα να παίρνει τη νίκη με 6-2, 7-6, αλλά τη δεδομένη στιγμή η Σάκκαρη έχει νικήσει και τις δύο περσινές φιναλίστ του τουρνουά και παίζει το καλύτερο τένις της καριέρας της.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαρία Σάκκαρη – Ίγκα Σφιόντεκ 2-0 σετ: «Μυθική» Σάκκαρη «πέταξε» στους «4» του Roland Garros», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.