ΤΕΝΙΣ

Μαρία Σάκκαρη: Ήττα και αποκλεισμός στο Ίστμπουρν

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έχασε στα δύο σετ από την Αγγλίδα

Την ήττα γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη από την Τζοάνα Κόντα, στον δεύτερο γύρο του τουρνουά του Ίστμπουρν, και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα τενίστρια, Νο 32 στην παγκόσμια κατάταξη, έδωσε σκληρή μάχη απέναντι στο Νο 19 του κόσμου και Νο 14 του ταμπλό, επιδιώκοντας να επαναλάβει την επιτυχία της στον τελικό του Ραμπάτ, στις αρχές Μαϊου.

Όταν είχε νικήσει με ανατροπή τη σημερινή της αντίπαλο και είχε κατακτήσει τον πρώτο επαγγελματικό τίτλο της καριέρας της.

Ωστόσο δεν τα κατάφερε καθώς ηττήθηκε με 6-4, 7-6 (4) από την Βρετανίδα τενίστρια, η οποία μετά από 97 λεπτά αγώνα πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Η Σάκκαρη είχε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο πρώτο σετ, όταν είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 1-2, όμως η Κόντα όχι μόνο κράτησε το σερβίς της αλλά «έσπασε» και την αντίπαλό της στο επόμενο γκέιμ.

Το μπρέικ αυτό ήταν αρκετό για να της δώσει το πρώτο σετ και να μπουν οι βάσεις για την πρόκρισή της στη φάση των «16».

Το ίδιο κλειστό ήταν και το δεύτερο σετ, ωστόσο η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να σημειώσει το μπρέικ στο 3-4 και να πάρει τις μπάλες στα χέρια της για να φέρει το ματς στα ίσα.

Η Κόντα, όμως, επιτέθηκε στο σερβίς της και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του δεύτερου σετ (4-5), το οποίο τελικά κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, μετά από… ανταλλαγή τριών μίνι μπρέικ, η Κόντα πέρασε μπροστά με 5-4 και καθάρισε το ματς παίρνοντας τους δύο επόμενους πόντους στο σερβίς της.

Η Μαρία, λοιπόν, ολοκλήρωσε την προετοιμασία της στο χορτάρι με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες και πλέον «βλέπει» Wimbledon (1/7).

Θα είναι το Νο. 32 του ταμπλό και περιμένει τώρα την κλήρωση της Παρασκευής (28/6), ελπίζοντας ότι θα πάει πέρα από τον τρίτο γύρο όπου είχε φτάσει το 2017.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαρία Σάκκαρη: Ήττα και αποκλεισμός στο Ίστμπουρν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.