ΤΕΝΙΣ

Μαρία Σάκκαρη: Συνεχίζει στη Ρώμη!

Κέρδισε με 2-0 την Παβλιουτσένκοβα

Στον δεύτερο γύρο του όπεν της Ρώμης, προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη, που κέρδισε με 2-0 σετ (6-1, 7-5) την Αναστασία Παβλιουτσένκοβα.

Στο πρώτο σετ η 23χρονη Ελληνίδα δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της, Νο36 στην παγκόσμια κατάταξη. Στο υπέρ της 2-1 έκανε το μπρέικ και αφού κράτησε το σερβίς της, έκανε και δεύτερο μπρέικ, παίρνοντας το σετ με 6-1!

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Η Ρωσίδα ήταν αυτή που έκανε το μπρέικ στο υπέρ της 3-1, όμως η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να σπάσει το σερβίς της αντιπάλου της. Μείωσε σε 4-3 αρχικά και ισοφάρισε στο σερβίς της. Και όχι μόνο αυτό, αλλά έκανε νέο μπρέικ και πέρασε μπροστά με 6-5, σερβίροντας για το ματς. Κι εκεί κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της, επικρατώντας με 7-5.

Στον επόμενο γύρο του τουρνουά της Ρώμης, θα αντιμετωπίσει την Ανέτ Κόνταβιτ από την Εσθονία. Η 23χρονη από την Εσθονία επικράτησε με 2-1 σετ (4-6, 6-4, 6-4) της Γερμανίδας Μόνα Μπάρθελ. Η Κόνταβιτ είναι το Νο16 της παγκόσμιας κατάταξης και έχουν παίξει έξι φορές μαζί. Οι δύο ήταν σε τουρνουά Τσάλεντζερ (1-1 οι νίκες), ενώ σε τουρνουά της WTA το σκορ είναι στο 2-2!

Η Σάκκαρη την κέρδισε το 2017 στο Αυστραλιανό όπεν και το 2018 στο Μαϊάμι. Η αντίπαλός της επικράτησε το 2016 στο Γκστάαντ και το 2018 στο Σινσινάτι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαρία Σάκκαρη: Συνεχίζει στη Ρώμη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.