ΤΕΝΙΣ

Με ανατροπή ο Τσιτσιπάς στον τρίτο γύρο του Australian Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε το εμπόδιο του Τζόρνταν Τόμπσον με 3-1 σετ και συνεχίζει την πορεία του στο Australian Open.

Στον τρίτο γύρο του Australian Open βρίσκεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του μαχητικού Τζόρνταν Τόμπσον με ανατροπή 6-4, 6-7, 2-6, 6-7. Έσβησε δύο ματς πόιντ ο Τόμπσον με τον Τσιτσιπά να δείχνει αδυναμία να κλείσει το ματς.

Ο Τσιτσιπάς πέτυχε 13 άσους, ενώ είχε και 50 winners. Όμως έκανε και πολλά λάθη, 55 στο σύνολο από τα οποία τα 34 προήλθαν από το μπάκχαντ του το οποίο δεν ήταν σε καλή ημέρα.

Τσιτσιπάς – Τόμπσον: Πως κύλησε το ματς

Ο Αυστραλός είχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στο πλευρό του τους φιλάθλους και μπήκε με φόρα στο παιχνίδι φτάνοντας πολύ κοντά στο μπρέικ στο πρώτο μόλις γκέιμ του αγώνα. Ο Στέφανος αντίθετα έδειχνε νωθρός μη μπορώντας να απειλήσει το σερβίς του αντιπάλου. Τελικά το μπρέικ από τον Τόμπσον ήρθε στο έβδομο γκέιμ για να κατακτήσει το πρώτο σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ είδαμε μία μεγάλη μάχη με τους δύο παίκτες να είναι πολύ σταθεροί στο σερβίς τους. Μετά από 1 ώρα το παιχνίδι κατέληξε σε τάι μπρέικ στο οποίο παρότι ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 0-3 είδε τον Τόμπσον να ισοφαρίζει σε 6-6. Δύο συνεχόμενοι πόντοι ήταν αρκετοί για να πάρει το πρώτο του σετ ο Τσιτσιπάς με 7-6.

Ακολούθησε ένας μονόλογος του Στέφανου στο επόμενο σετ το οποίο κατέκτησε σε μόλις 37 λεπτά με 2-6 σπάζοντας δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του.

Όλα έδειχναν να κυλούν στο ρυθμό του νούμερο 7 του κόσμου με το ματς να έρχεται πλέον στα μέτρα του. Στο τέταρτο σετ πήρε μάλιστα ξανά το προβάδισμα με 2-4 και το μόνο που έμενε είναι να κρατήσει το σερβίς του για να κλείσει τον αγώνα.  Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε με 2 ματς πόιντ και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει. Ο Τζόρνταν Τόμπσον όμως δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του κουβέντα. Με 4 συνεχόμενους πόντους γύρισε το ματς τούμπα ισοφαρίζοντας σε 5-5 ενώ στη συνέχεια κράτησε εύκολα το σερβίς του απέναντι σε έναν Τσιτσιπά που έδειχνε άδειος.

Μετά από μία επική μάχη στο σερβίς του Τσιτσιπά, ο Στέφανος έσβησε 4 σετ πόιντ για να οδηγήσει τον αγώνα σε τάι μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος διατήρησε την ψυχραιμία του παρότι το μομέντουμ ήταν με τον Αυστραλό και πήρε πρώτος το μίνι-μπρέικ για να προηγηθεί με 2-5. Αυτή τη φορά δε λάθεψε στο ματς πόιντ του και έκλεισε τον αγώνα με το σκορ στο 4-7 στο τάι μπρέικ.

Στον επόμενο γύρο ο Στέφανος θα αντιμετωπίσει τον 19χρονο Λούκα Βαν Ασε ο οποίος έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τον Μουσέτι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με ανατροπή ο Τσιτσιπάς στον τρίτο γύρο του Australian Open», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.