ΤΕΝΙΣ

Ναδάλ-Κύργιος 3-1: Σπουδαίο ματς, στην οκτάδα ο Ράφα! (vids)

Μεγάλη πρόκριση για τον Ισπανό

Ο Νικ Κύργιος πάλεψε σαν θηρίο απέναντι στον Ράφα Ναδάλ, όμως ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο κατάφερε να κλείσει θέση στα προημιτελικά του Australian Open, επικρατώντας με 3-1 σετ 6-3, 3-6, 7-6(6), 7-6(4).

Ο Ισπανός θα συμμετάσχει στα προημιτελικά του τουρνουά της Μελβούρνης για 12η φορά στην καριέρα του και εκεί θα συναντήσει τον Ντόμινικ Τιμ, κόντρα στον οποίο έχει 9 νίκες σε 13 αγώνες.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Νικ Κύργιος: Με φανέλα του Κόμπι Μπράιαντ στον αγώνα με τον Ναδάλ (vid)

Το πρώτα σετ κατέληξε σχετικά εύκολα στα χέρια του Ναδάλ, ο οποίος επέβαλλε το ρυθμό του και δεν είδε τον Κύργιο να τον απειλεί στο σερβίς του.

Στο δεύτερο, όμως, τα πράγματα άλλαξαν όταν ο Ελληνοασυτραλός έκανε μπρέικ στο 3-1 και έκλεισε το σετ με 6-2 μέσα σε αποθέωση από το κοινό της Rod Laver Arena.

Τα δύο επόμενα σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ και εκεί μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα του Ναδάλ.

Στο πρώτο εξ αυτών, ένα double fault του Κύργιου χάρισε σετ πόιντ στον Ισπανό, ο οποίος όμως ανταπέδωσε με τον ίδιο τρόπο το δώρο.

Οι δύο επόμενοι πόντοι, ωστόσο κατέληξαν στην πλευρά του Ναδάλ, που πήρε προβάδισμα στα σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο κομμάτι του αγώνα έγινε νέα επική «μάχη» στο κορτ. O Ναδάλ φάνηκε να καθαρίζει το ματς όταν μπήκε μπροστά με 2-1, ωστόσο ο Κύργιος επέστρεψε στο σετ και το έστειλε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Ράφα δεν άφησε περιθώρια και τελικά πήρε τη νίκη μετά από 3 ώρες και 38 λεπτά και συνεχίζει την προσπάθεια κατάκτησης του 20ου Grand Slam τίτλου του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ναδάλ-Κύργιος 3-1: Σπουδαίο ματς, στην οκτάδα ο Ράφα! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.