ΤΕΝΙΣ

Ναδάλ: Ο βασιλιάς του χώματος το πήρε και αυτό!

Στο Roland Garros δεν έχει αντίπαλο. Το έχει αποδείξει πολλάκις. Το έκανε και πάλι ο Ράφα Ναδάλ την Κυριακή (11/10) κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς. Στον τελικό ο Ναδάλ έψαχνε την 100ή του νίκη σε 102 ματς σε αυτή τη διοργάνωση και τα κατάφερε. Επικράτησε με 3-0 σετ του Τζόκοβιτς στέλνοντας από νωρίς το μήνυμά του....

Στο Roland Garros δεν έχει αντίπαλο. Το έχει αποδείξει πολλάκις. Το έκανε και πάλι ο Ράφα Ναδάλ την Κυριακή (11/10) κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Στον τελικό ο Ναδάλ έψαχνε την 100ή του νίκη σε 102 ματς σε αυτή τη διοργάνωση και τα κατάφερε. Επικράτησε με 3-0 σετ του Τζόκοβιτς στέλνοντας από νωρίς το μήνυμά του. Υπάρχουν παιχνίδια στα οποία μπορεί κάποιος για ένα σετ να είναι αγνώριστος και μετά να αντεπιτίθεται. Σε αυτό, όμως, φάνηκε εξ αρχής τι θα ακολουθήσει. Ήταν σε τόσο καλή κατάσταση ο Ισπανός που δεν μπορούσε να τον σταματήσει ο αντίπαλός του.

Για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Τζόκοβιτς έχασε σετ με 6-0 σε Grand Slam, ενώ ήταν και η πρώτη φορά που αυτό γίνεται στον τελικό του Roland Garros μετά το 2008. Τότε το είχε κάνει ξανά ο Ναδάλ κόντρα στον Ρότζερ Φέντερερ.

Παρεμπιπτόντως, ο Ισπανός ισοφάρισε σε Grand Slams τον καλό του φίλο Φέντερερ φτάνοντας και αυτός τα 20. Στα 17 έμεινε ο Τζόκοβιτς, ο οποίος είναι νεότερος και από τους δύο (σ.σ. με τον Ναδάλ ένας χρόνος τους χωρίζει πάντως).

Μετά το επιβλητικό 6-0 στο πρώτο σετ ακολούθησε το 6-2 στο δεύτερο. Ο Τζόκοβιτς ήταν μπλοκαρισμένος, τα χτυπήματα δεν του έβγαιναν και μόνο στο τρίτο σετ υπήρξε… ντέρμπι. Εκεί ο ένας έκανε break στον άλλον, ο Σέρβος πήρε για ένα διάστημα ψυχολογία, αλλά στο φινάλε ο Ναδάλ επιβεβαίωσε πως σε αυτό το χώμα δεν παίζεται παίρνοντας το σετ με 6-4. Έκανε το ασύλληπτο 13/13 σε τελικούς στο Roland Garros και στο φινάλε πανηγύρισε γονατιστός έναν ακόμη τίτλο.