ΤΕΝΙΣ

Ο Ναδάλ στα ημιτελικά του US Open, μετά από επικό ματς (vid)

Απαιτήθηκε μπόλικος κάματος. Δεν το λέμε εμείς. Αλλά το χρονικό διάστημα, όπου ο Ραφαέλ Ναδάλ και ο Ντομινίκ Τιμ έμειναν στο κορτ: 4 ώρες και 45 λεπτά! Προκειμένου ο Ισπανός να πάρει τη νίκη και την πρόκριση. Και το δικαίωμα να συνεχίσει την υπεράσπιση του τίτλου του, στον ημιτελικό πια, απέναντι στον Αργεντινό Χουάν Μαρτίν...

Απαιτήθηκε μπόλικος κάματος. Δεν το λέμε εμείς. Αλλά το χρονικό διάστημα, όπου ο Ραφαέλ Ναδάλ και ο Ντομινίκ Τιμ έμειναν στο κορτ: 4 ώρες και 45 λεπτά!

Προκειμένου ο Ισπανός να πάρει τη νίκη και την πρόκριση. Και το δικαίωμα να συνεχίσει την υπεράσπιση του τίτλου του, στον ημιτελικό πια, απέναντι στον Αργεντινό Χουάν Μαρτίν ντελ Πότρο.

Ο Ναδάλ επικράτησε με 3-2 σετ (0-6, 6-4, 7-5, 6-7, 7-6) απέναντι στον πεισματάρη Αυστριακό, Νο 9 στον κόσμο, ο οποίος φρόντισε με το… καλημέρα να διαλύσει τον Ναδάλ. Δεν είναι λίγο να παίρνεις ένα σετ με 6-0 απέναντι στον… Βασιλιά της σκόνης!

«Υπάρχει πάντα το πάθος να παίξω και άλλο, να κυνηγήσω άλλον έναν  πόντο. Μόνο με αυτόν τον τρόπο θα μπορούμε να βρίσκομαι εδώ αυτή τη στιγμή», ήταν τα λόγια του Ναδάλ ύστερα από τη λήξη του αγώνα.

Παράλληλα, ο κάτοχος 17 τίτλων γκραντ σλαμ είχε μόνο καλά λόγια για τον αντίπαλό του: «Λυπάμαι για τον Ντομινίκ. Είναι ένας καλός φίλος και λυπάμαι. Είναι τρομερός χαρακτήρας και είμαι σίγουρος πως θα έχει την ευκαιρία του στο μέλλον».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ναδάλ στα ημιτελικά του US Open, μετά από επικό ματς (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.