ΤΕΝΙΣ

Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Στουμφ στη Σόφια

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν δυσκολεύτηκε να περάσει το εμπόδιο του Γιαν-Λέναρντ Στρουφ στο Όπεν της Σόφιας. Επόμενος αντίπαλος του ο Γκαέλ Μονφίς.

Χωρίς να παίξει σπουδαίο τένις, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τον Γιαν-Λέναρντ Στρουφ με 2-0 σετ στη Σόφια και πέρασε στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία να το τελειώσει με σετ πόιντ στο 6-5, αλλά οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί προηγήθηκε με 3-0 και παρά την προσωρινή ισοφάριση σε 4-4 από τον Στρουφ, πήρε το τάι μπρέικ με 7-5 και το σετ με 7-6. Στο δεύτερο σετ «πέταξε» 4 ευκαιρίες για μπρέικ στο 1-1. Αυτό που δε κατάφερε εκεί όμως, το έκανε στο 2-2 και μετά κράτησε το σερβίς του για να κερδίσει το σετ με 6-4.

Στον επόμενο γύρο θα παίξει με τον Γκαέλ Μονφίς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Στουμφ στη Σόφια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.