ΤΕΝΙΣ

Ρολάν Γκαρός: Τεράστια νίκη της Γραμματικοπούλου!

Απέκλεισε την Γουάτσον και είναι μια νίκη από το κυρίως ταμπλό!

Μία τεράστια νίκη πήρε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Ρολάν Γκαρός, επί της Χέδερ Γουάτσον!

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-1 σετ σε ένα συγκλονιστικό ματς, που κράτησε δύο ώρες και 44 λεπτά! Πλέον απέχει μία νίκη από την πρόκρισή της στο κυρίως ταμπλό του Γκραν σλαμ!

Η Γραμματικοπούλου πέτυχε την σπουδαιότερη νίκη της καριέρας της, επί της Γουάτσον. Η αντίπαλός της έχει υπάρξει Νο38 στην παγκόσμια κατάταξη και θεωρούνταν βέβαιο πως θα φτάσει στο κυρίως ταμπλό.

Η Ελληνίδα έκανε την έκπληξη στο πρώτο σετ, κάνοντας με μπρέικ στο τέλος, το 7-5. Στο δεύτερο οι δύο τενίστριες έφτασαν στο τάι μπρέικ, όπου η έμπειρη Γουάτσον πήρε το σετ με 7-6 και με 8-6 πόντους στο τάι μπρέικ!

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ έγιναν απίθανα πράγματα. Η Βρετανίδα προηγήθηκε με 4-2, δέχτηκε το μπρέικ από την Ελληνίδα και «απάντησε» για να κάνει το 5-3. Σέρβιρε για το ματς, αλλά όχι μόνο δεν τα κατάφερε, η Γραμματικοπούλου της έκανε άλλα δύο μπρέικ στην σειρά και προηγήθηκε με 6-5! Ήταν σειρά της δικής μας αθλήτριας να σερβίρει για τη νίκη, αλλά δέχτηκε κι αυτή μπρέικ στο κρισιμότερο γκέιμ!

Όλα θα κρίνονταν στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ. Εκεί η Βαλεντίνη πήρε προβάδισμα με 6-3, χάρη σε τρεις σερί winners και ολοκλήρωσε τον θρίαμβό της με 7-3. Με έξι μπρέικ συνολικά και 54 winners, έναντι μόλις 29 της Γουάτσον, προκρίθηκε.

Επόμενη αντίπαλος της, θα είναι η Αμερικανίδα Βαρβάρα Λεπτσένκο, Νο130 στην παγκόσμια κατάταξη. Η νικήτρια θα περάσει στο κυρίως ταμπλό του Ρολάν Γκαρός.

Να τονίσουμε, ότι σήμερα (23/5) στις 20:00 ώρα Ελλάδας, θα γίνει η κλήρωση για το κυρίως ταμπλό, όπου μετέχουν φυσικά οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη. Αν καταφέρει η Βαλεντίνη να περάσει την Λεπτσένκο, τότε το σαββατοκύριακο θα μάθει την αντίπαλό της στον πρώτο γύρο του κυρίως ταμπλό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρολάν Γκαρός: Τεράστια νίκη της Γραμματικοπούλου!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.