ΤΕΝΙΣ

Roland Garros 2019: «Καθάρισε» τον Μάρτερερ ο Τσιτσιπάς

Κέρδισε με 3-0 τον Γερμανό, στον πρώτο γύρο του γκραν σλαμ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε αποφασισμένος να κάνει… θόρυβο στο Roland Garros 2019 και το έδειξε από το πρώτο κιόλας παιχνίδι.

Ο Έλληνας τενίστας, με… συνοπτικές διαδικασίες απέκλεισε τον Μαξιμίλαν Μάρτερερ, κερδίζοντας τον με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 7-6). Ο Γερμανός αντιστάθηκε μόνο στο τρίτο σετ, όπου πίεσε στο σερβίς του, αλλά ο Τσιτσιπάς ήταν ψύχραιμος και μετά τα πρώτα δύο άνετα σετ, κέρδισε και το τρίτο στο τάι μπρέικ, παίρνοντας την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του γκραν σλαμ.

Στο πρώτο σετ ο Tsitsifast ήταν σίφουνας… Ξεκίνησε με μπρέικ, έκανε άλλο ένα στο 5-2 και πήρε το σετ με 6-2, σε 29 μόλις λεπτά, κάνοντας το 1-0.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο σετ. Έκανε μπρέικ, δείχνοντας διάθεση να τελειώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα το παιχνίδι, αλλά ο Γερμανός «απάντησε» με το πρώτο δικό του μπρέικ στο ματς. Ο Στέφανος με την σειρά του έκανε ξανά μπρέικ, «σβήνοντας» το προηγούμενο γκέιμ.

Ακολούθησε άλλο ένα ξανά στο 5-2, όπως και στο πρώτο σετ και με το ίδιο σκορ (6-2) έκανε το 2-0. Ο Γερμανός δεν ήθελε να φύγει τόσο εύκολα από το παιχνίδι και προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, ώστε τουλάχιστον να γίνει πιο ανταγωνιστικός στο τρίτο σετ.

Κράτησε το σερβίς του ο Μάρτερερ, αλλά δεν κατάφερε να βρει μπρέικ στο σερβίς του Έλληνα άσου, με το σετ να πηγαίνει στο τάι μπρέικ. Εκεί η κλάση του Στέφανου έπαιξε τον ρόλο της. Πήρε το τάι μπρέικ με σκορ 7-4 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Στον δεύτερο γύρο του Roland Garros 2019, ο 20χρονος Τσιτσιπάς, θα έχει λογικά εξίσου εύκολο έργο. Αντίπαλός του θα είναι ένας εκ των Γκουνεσραβάν (Ινδία, Νο86) και Ντελιέν (Βολιβία, Νο92). Δεν έχει παίξει με κανέναν από τους δύο ποτέ, αλλά θα έχει δεδομένα τον πρώτο λόγο. Τα δύσκολα θα αρχίσουν από τον τρίτο γύρο…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Roland Garros 2019: «Καθάρισε» τον Μάρτερερ ο Τσιτσιπάς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.