Σάκκαρη: «Αυτοχειρία» και αποκλεισμός – Η ιστορική ευκαιρία που χάθηκε

Πώς ήρθε ο αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη

Σάκκαρη: Ένα δικό της παιχνίδι έχασε η Ελληνίδα τενίστρια το απόγευμα της Παρασκευής, με αποτέλεσμα να τεθεί νοκ-άουτ από το Όπεν Ρώμης!

Η Ονς Ζαμπέρ από την Τυνησία αποτελεί μια αθλήτρια εξίσου φορμαρισμένη, στοιχείο που της χάρισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Internazionali d’ Italia.

Η Σάκκαρη όχι απλά κράτησε το σερβίς της στο πρώτο σετ, αλλά πέτυχε το break την κατάλληλη στιγμή και άνοιξε το σκορ με το πειστικότατο 6-1, σε διάστημα μόλις 33 λεπτών.

Δεν άργησε να πετύχει δεύτερο break στο δεύτερο σετ. Για την ακρίβεια break στο break! Έφτασε στο 3-0 και προσέγγισε μια άνετη νίκη.

Η Ζαμπέρ έκανε το πρώτο της break, μειώνοντας σε 3-1 και κατόπιν σε 3-2. Η Σάκκαρη δεν… μάσησε, αφού πέτυχε νέο break και έφτασε στο 5-2. Το ματς ήταν δικό της. Αλίμονο.

Λίγο αργότερα, θα χρειαζόταν ένα game για να προκριθεί. Προηγήθηκε 30-0, αλλά με τρία διαδοχικά λάθη στο 30-15, είδε την αντίπαλο να πετυχαίνει break για το 5-3. Σύντομα, το υπέρ της 5-2 μετατράπηκε σε 5-7 με τρία σερί break και πέντε διαδοχικά games από την Τυνήσια!

Το μομέντουμ είχε αλλάξει τελείως χέρια. Η Ζαμπέρ έφτασε τα οκτώ σερί games και τα τέσσερα break, φτάνοντας στο άνετο 3-0. H Ελληνίδα έκοψε τον ρυθμό (3-1), αλλά μέχρι εκεί. Το επιμέρους 11-1 στα games ήταν πειστικότατο και έφερε την ολική ανατροπή.

Η ιστορική ευκαιρία της Σάκκαρη

Αν μη τι άλλο, η Ελληνίδα τενίστρια απώλεσε μια χρυσή ευκαιρία για να βρεθεί στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης.

Καταρχήν αν επικρατούσε σήμερα, θα ανέβαινε στο Νο3 και ισοφάριζε το καλύτερό της πλασάρισμα.

Έπειτα, θα είχε την ευκαιρία να προκριθεί στον τελικό και, αυτομάτως, να γράψει Ιστορία με την αναρρίχηση στο Νο2.

Κρίμα, κρίμα, κρίμα… Δικό της παιχνίδι έχασε.

Αθλητικές ειδήσεις

Ολυμπιακός: Έντονη η δυσαρέσκεια της διοίκησης – Ποιους θα πάρει η μπάλα

Παναθηναϊκός: Τι γίνεται με το συμβόλαιο του Αϊτόρ – Τι θα κάνει ο Γιοβάνοβιτς

Αυτή θα είναι η πρώτη μεταγραφή του Αλμέιδα στην ΑΕΚ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: «Αυτοχειρία» και αποκλεισμός – Η ιστορική ευκαιρία που χάθηκε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.