ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: «Αυτοκτονία» στο τέλος για την συγκινητική Ελληνίδα και εκτός τελικού στο Μαϊάμι!

Η Μαρία Σάκκαρη παρά το γεγονός πως σέρβιρε για το ματς στο 3ο σετ, «λύγισε» στην πίεση της Αντρέσκου και έμεινε εκτός τελικού στο Μαϊάμι.

Η Μαρία Σάκκαρη παρά το γεγονός πως σέρβιρε για το ματς στο 3ο σετ, «λύγισε» στην πίεση της Αντρεέσκου και έμεινε εκτός τελικού στο Μαϊάμι.

Η Καναδή επικράτησε με 2-1 σετ 7-6(7), 3-6, 7-6(4) της Μαρίας Σάκκαρη και θα διεκδικήσει τον τίτλο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον μεγαλύτερο τίτλο στην καριέρα της καθώς της στοίχισε η έλλειψη αποφασιστικότητας στα κρίσιμα σημεία, που έδωσαν στην αντίπαλό της το δικαίωμα να παραμείνει στη διεκδίκηση του ματς και τελικά να το κατακτήσει.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε θρίλερ ανάμεσα σε δύο σπουδαίες τενίστριες. Η Σάκκαρη κατάφερε να στείλει τον μεταμεσονύχτιο ημιτελικό στο 3ο σετ, εκεί προηγήθηκε δύο φορές με break αλλά δεν μπόρεσε να σερβίρει στο 6-5 για την κατάκτηση της νίκης και ηττήθηκε τελικά από την εξαιρετική και πιο ψύχραιμη στο τέλος, Καναδέζα.

Η Αντρεέσκου βρήκε τεράστια χτυπήματα τις πιο κομβικές στιγμές στο ματς παρά το γεγονός πως η Σάκκαρη έκανε μία μεγάλη εμφάνιση και φαινόταν να ελέγχει το τρίτο σετ.

Μετά την επική νίκη απέναντι στη Ναόμι Οσάκα η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια κοίταξε στα μάτια άλλη μία από τις μεγαλύτερες τενίστριες του κόσμου.

«Παίρνει τον έλεγχο του πόντου. Ήταν πολύ δύσκολο, δεν μπορώ να πω ψέματα. Ήξερα ότι έπρεπε να παίξω με τον τρόπο που έπαιξα. Θα μπορούσε να είχε διαφορετική κατάληξη» είπε η Αντρεέσκου αμέσως μετά.

Παρά το γεγονός πως μπήκε με mini break στο tie break του τρίτου σετ, η συνέχεια ανήκε στην Καναδή έφτασε να προηγείται με 6-2 και παρά την προσπάθεια της Σάκκαρη που έσωσε τα δύο πρώτα match points, ολοκλήρωσε τη νίκη της με τη συμπλήρωση 2 ωρών και 46 λεπτών αγώνα ο οποίος τελείωσε στις 01:30 τα ξημερώματα (τοπική ώρα).

Στον τελικό της σπουδαίας διοργάνωσης, το Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης Μπιάνκα Αντρέσκου θα αντιμετωπίσει το Νο1 και κάτοχο του τίτλου, Άσλει Μπάρτι η οποία στον πρώτο ημιτελικό που προηγήθηκε επιβλήθηκε 6-3, 6-3 της Ελίνα Σβιτολίνα.

Με αυτή την πορεία της η 20χρονη Αντρεέσκου έχει εξασφαλίσει την άνοδό της στο Νο7 της WTA Rankings.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: «Αυτοκτονία» στο τέλος για την συγκινητική Ελληνίδα και εκτός τελικού στο Μαϊάμι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.